Dolar
7.9671
0.3691%
Euro
9.4492
0.6143%
Altın
1901.9
-0.1155%
Borsa
1190.63
-0.6417%
G. Altın
487.203
0.2495%
Bitcoin
102982.54
-0.5434%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Yunan Başbakan Miçotakis: Her zaman diyaloğa hazırız

  Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, "Biz her zaman diyaloğa hazırız ve bu çerçevede Türkiye'nin gerginliğin giderilmesi yönündeki ilk adımını olumlu karşılıyoruz" dedi.
  • AA & Ensonhaber
  • 06.10.2020 - 13:31
  • Güncelleme : 06.10.2020 - 13:31
  Yunan Başbakan Miçotakis: Her zaman diyaloğa hazırız

  Tüm dünya ülkelerine Türkiye'yi şikayet eden Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, gerekli desteği bulamayınca bir süredir, "Müzakerelere açığız" mesajı veriyordu.

  Miçotakis, şimdi de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Maksimu Sarayı'nda bir araya geldi.

  Görüşmelerinin ardından ortak basın açıklaması yapan ikili, Türk-Yunan ilişkileri ve Doğu Akdeniz'e ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  MİÇO, BİR YANDAN MÜZAKERE DERKEN DİĞER YANDAN TÜRKİYE'Yİ SUÇLAMAYA DEVAM EDİYOR

  Doğu Akdeniz'in tüm NATO üyelerini ilgilendirdiği vurgusunu yapan Miçotakis, Türkiye'nin bu bölgede "tahriklerde bulunduğunu" iddia etti.

  Miçotakis, Yunanistan'ın anlaşmazlıkların barışçıl yoldan çözümlenmesini arzu ettiğini savunarak, "Biz her zaman diyaloğa hazırız ve bu çerçevede Türkiye'nin gerginliğin giderilmesi yönündeki ilk adımını olumlu karşılıyoruz." ifadesini kullandı.

  İstikşafi görüşmeler için takvim belirlenmesini beklediklerini dile getiren Miçotakis, bu görüşmelerde "Sadece Ege ve Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanlarının sınırlandırılması konusunun gündemlerinde olduğunu" ileri sürdü.

  "KIRMIZI HAT, DİPLOMASİYE ALAN AÇABİLİR"

  Stoltenberg ise Brüksel'de iki taraf arasında NATO himayesindeki ayrıştırma usulleriyle ilgili yapılan teknik toplantıların "verimli geçtiği" değerlendirmesini yaparak, tarafların kesintisiz iletişimini sağmak için tesis edilen "kırmızı hat" mekanizmasının, gerilimin giderilmesine katkıda bulunacağını belirtti.

  İki müttefike söz konusu çabaları için teşekkürlerini sunan Stoltenberg, "Bu mekanizma, diplomatik çabalar için bir alan açabilir." diye konuştu.

  Stoltenberg, görüşmede Rusya'nın Akdeniz'deki etkinliğine de değindiklerini aktararak bu konunun, müttefiklerinin güvenliğini yakından ilgilendirdiğine işaret etti.

  Yunan Başbakan Miçotakis: Her zaman diyaloğa hazırız  #1

  YUNANİSTAN'DA NATO PROTESTO EDİLDİ

  Diğer yandan Yunanistan Komünist Partisi'nin (KKE) çağrısıyla toplanan yaklaşık 500 gösterici, NATO Genel Sekreteri'nin ziyaretine tepki amacıyla parlamento binasının bulunduğu Sintagma Meydanı'na yürüdü. "Katil Amerika", "Eli kanlı NATO ara bulucu olamaz", "katiller defolun" şeklide sloganların atıldığı gösteri olaysız sona erdi.

  Yunan Başbakan Miçotakis: Her zaman diyaloğa hazırız  #2

  Görüş Bildir