Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
283.342
2.72%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  Yunan Maliye Bakanı nakitsiz kalabileceklerini açıkladı

  Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, kalan kredi dilimini alamamaları halinde birkaç hafta içinde "nakitsiz" kalabilecekleri söyledi.
  • AA
  • 12.05.2015 - 09:36
  Yunan Maliye Bakanı nakitsiz kalabileceklerini açıkladı

  yunanistan

  Euro Bölgesi maliye bakanları, reformlar konusundaki hazırlıklarını yetersiz buldukları Yunanistan'a 7,2 milyar avroluk kalan kredi dilimini serbest bırakmazken, kreditörlerle müzakerelerin hızlandırılmasını istedi.

  DAHA FAZLA ZAMAN VE ÇABA

  Maliye bakanlarının ortak açıklamasında, Yunanistan'la AB kurumları ve IMF arasındaki reform pazarlığında son dönemde sağlanan ilerlemeler not edilerek, hala uzlaşılamayan konularda tarafların anlaşabilmesi için "daha fazla zaman ve çabaya ihtiyaç duyulduğu" belirtildi.

  Açıklamada, "Bu nedenle Yunan makamlarının gözden geçirmeyi zamanlıca başarılı sonuçlandırmak için kurumlarla çalışmasını hızlandırma niyetini memnuniyetle karşılıyoruz" denildi.

  Euro Bölgesi maliye bakanlarının ortak açıklamasında, Yunanistan'ın ancak Troyka kurumlarıyla anlaşmaya varması halinde kalan kredi diliminin serbest bırakılmasının gündeme alınacağı ifade edildi.

  YUNANİSTAN NAKİTSİZ KALABİLİR

  Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, toplantının ardından basına yaptığı açıklamada, kalan kredi dilimini alamamaları halinde birkaç hafta içinde "nakitsiz" kalabilecekleri söyledi.

  "LAFI GEVELEMEYELİM"

  Varoufakis, "Likidite konusu korkunç bir mesele. Bu herkesin bilgisi dahilinde. Lafı gevelemeyelim. Perspektif açısından gelecek birkaç haftadan bahsediyoruz" dedi. Bu arada Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, Yunanistan'ın gerekiyorsa referanduma gidebileceğini söyledi. Schauble, "Eğer Yunan hükümeti referandum düzenlemesi gerektiğini düşünüyorsa düzenlesin. Yunan halkı gerekeni kabullenmeye hazır mı ya da farklı bir şey mi istiyor karar verilmesi açısından faydalı bir önlem bile olabilir" ifadesini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir