Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
563.674
-0.43%
16ºC
İstanbul
Hafif yağmur 16 C
  Yunanistan'da seçim heyecanı

  Yunanistan'da seçim heyecanı

  AB’nin kemer sıkma politikaları ve ekonomik krizle boğuşan Yunanistan bugün sandık başında.
  • 25.01.2015 - 11:21

  Yunanistan bugün sandık başına gidiyor. Altı yıllık ekonomik kriz karşısında uygulamaya konan kesinti politikalarını takiben Yunanistan’da hedeflenen ekonomik iyileşme gerçekleşmedi. Bu nedenle kesinti politikalarını karşısına alan radikal sol çizgideki Syriza’nın bu seçimlerde önemli bir başarı elde edeceği düşünülüyor. Syriza’nın 300 sandalyeli parlamentoda olası zaferi ise Avrupa Birliği (AB) liderleri ve uluslararası finans çevrelerinde kaygı yaratırken Avrupa solunda heyecana neden oluyor.

  Yunanistan da seçim heyecanı #1

  SİYASİ SKALA SARSILACAK

  Bu seçimlerin önemi Syriza gibi radikal bir sol partinin seçimlerin favorisi olmasından kaynaklanıyor. Eğer Syriza seçimleri kazanırsa, sadece Yunanistan’da değil Avrupa kıtasında, siyasi skalada sosyal demokrasinin solunda yer alan bir parti, uzun yılların ardından ilk kez sandıktan zaferle çıkacak. Syriza’nın özellikle ekonomi politikaları, uluslararası finans kurumları ve AB liderlerini kaygılandırıyor.

  Yunanistan da seçim heyecanı #2

  İŞSİZLİK VE UMUTSUZLUK

  Yunanistan AB ve IMF’den yaklaşık 240 milyar dolarlık mali yardım desteği aldı. Altı yıllık ekonomik kriz ve kesinti önlemlerini takiben Yunanistan’da hedeflenen ekonomik iyileşme gerçekleşmedi. İşsizlik hâlâ yüzde 25,56 seviyesinde. 25-35 yaş arası kişilerde işsizlik yüzde 50’yi geçmiş durumda. Yeni vergilerse orta sınıfı zora düşürüyor. Piyasa durgunluğu da sürüyor.

  "DIŞ BORCU ÖDEMEM" DİYEN LİDER

  Syriza seçilmesi halinde Yunanistan'ın AB'ye olan borçlarını ödemeyeceğini daha önce defalarca dile getirmişti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir