Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
476.549
0.46%
20ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 20 C

  Yunanistan’ın Larissa kasabasında mülteci kampına tepki

  Yunanistan’ın Larissa kasabasında kurulacak mülteci kampına tepki gösteren bölge sakinleri meclis toplantısını bastı.
  • Ajanslar
  • 13.03.2016 - 10:08
  Yunanistan’ın Larissa kasabasında mülteci kampına tepki

  Suriye'de 5 yıldır devam eden iç savaş sonucu 11 milyon Suriyeli evini terk etmek zorunda kalırken yaklaşık 3 milyon mülteci Türkiye'ye sığınarak yeni bir hayat kurdu.

  Yunanistan’ın Larissa kasabasında mülteci kampına tepki #1

  KURULACAK OLAN MÜLTECİ KAMPINA TEPKİ

  Yunanistan'da ise Suriyeli mültecilerin yaşam mücadelesi devam ederken ülkenin Larissa kasabasında kurulacak kampa bölge halkı tepki gösterdi. Bölgedeki meclis toplantısını basarak sabote eden kasaba sakinleri, “Evlerimizde katilleri istemiyoruz” diye slogan attı.

  BELEDİYE BAŞKANINI TEHDİT ETTİLER

  Yoğun mülteci akınına karşı kamp kurmak isteyen Yunan hükümetine öfke duyan kalabalık, Larissa belediye meclis toplantısını toplu halde basarak, Suriyeli mültecileri katil olmakla suçladı. Toplantıdakilere kamp kararını derhal geri çekmelerini söyleyen köylüler, “Evlerimizde katilleri istemiyoruz. Başkan, eğer onları Larissa'ya alırsan, sen de onlarla kalırsın” diyerek belediye başkanını tehdit etti.

  Yunanistan’ın Larissa kasabasında mülteci kampına tepki #2

  GIDA YARDIMI SIRASINDA İZDİHAM YAŞANDI

  İnsanlık sınavından geçen Yunanistan'ın Makedonya sınırındaki İdomeni kasabasında ise mültecilere gıda yardımı esnasında kargaşa ve izdiham yaşandı. Yaklaşık 14 bin mültecinin kaldığı kampta bir Yunan yardım kuruluşunun dağıttığı gıda paketini almak için birbirleriyle yarışan mültecilerden biri kargaşa esnasında gözünden yaralandı.

  Kamyona yüklü makarna, yağ ve pirinç gibi temel gıda maddeleriyle kampa gelen grubun etrafı mülteciler tarafından sarıldı. Bazı mülteciler kamyonun kasasına çıkıp yardımların dağıtımına katıldı.

  SINIRLAR KAPATILDI

  İmkanlarının sınırına dayandıklarını ileri süren yardım kuruluşları battaniye, çadır, yakacak ve ilaç ihtiyacını artık karşılayamadıklarını belirtiyor. Öte yandan Yunan yetkililer, bu hafta Makedonya'ya sınırdan uçan kuşun bile girmesine izin verilmediğini söyledi. Makedon yetkililer ise sınırların kapalı kalacağını vurguluyor. İdomeni'de BM Mülteci Yüksek Komiserliği Koordinatörü Babar Baloch da AB kararına göre sadece Suriye ve Irak'tan gelen sığınmacıların yeniden yerleştirileceğini açıkladı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir