Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
346.169
-0.70%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Zuckerberg yazılım çalmakla suçlandığı davada ifade verdi

  Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'in, başka bir firmanın fikri mülkiyetini çalmakla suçlandığı davada ifade verdiği bildirildi.
  • Haber Merkezi
  • 18.01.2017 - 11:51
  Zuckerberg yazılım çalmakla suçlandığı davada ifade verdi

  zuckerberg

  BBC'de yer alan habere göre, Zuckerberg, Facebook'un kendisine bağlı Oculus şirketine başarı kazandırmak için Zenimax Media şirketinin yazılımını çalmakla suçlandığı ve Dallas'ta görülen davanın beşinci gününde ifade verdi.

  Mahkemede tanık olarak ifade veren Zuckerberg, "Büyük bir işle ortaya çıktığınızda bir yerlerden çıkıp kendilerinin bu işin bir parçası olduğunu iddia eden çok olur." diyerek Oculus ürünlerinin başkalarının teknolojileri üzerine kurulduğu iddialarını reddetti.

  ŞİRKETİN ADINI İLK KEZ DUYDUĞUNU SÖYLEDİ

  Zuckerberg, kızı Max'ın ilk adımlarını bu yeni teknolojiyle videoya çektiğini ancak projenin henüz tam olarak bitmediğini sözlerine ekledi. Zuckerberg, mahkemedeki çok sayıda kişi gibi Zenimax şirketinin adını ilk kez duyduğunu söylerken, Zenimax'ın avukatları, şirketin katkısı olmadan projenin ilk etabında Rift adlı donanımın hiçbir işe yaramayacağını iddia etti. Zenimax'ın avukatları Facebook'un Oculus'u satın alırken gerekli özeni göstermediğini savundu.


  FACEBOOK'A 2 MİLYAR DOLARLIK DAVA AÇMIŞTI

  "id Software" şirketinin sahibi olan Zenimax, "id"nin kurucu ortağı John Carmack Oculus ekibine katılmak için şirketten ayrıldığında Zenimax'ın fikri mülkiyetini beraberinde götürdüğünü iddia ederek Facebook'a 2 milyar dolarlık dava açmıştı.
  Zenmax, Facebook'u iddialarını kanıtlayan delilleri yok etmekle de suçluyor.
  Facebook, Oculus şirketini 2014 yılında 2 milyar dolara satın almasının ardından, Oculus ekibinde görev yapanları şirkette tutmak ve teşvikleri engellemek için 1 milyar dolar daha harcamıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir