taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6909
Euro
7.3222
Altın
1677
Borsa
95834.44
Gram Altın
361.152
Bitcoin
46815.11

Ecdat yadigarı emanetlere özel tören

Şah Fırat Operasyonu kapsamında yurda getirilen manevi değeri yüksek ecdat yadigarı emanetler, geçici olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı 3. Hudut Alayı 7. Hudut Bölük Komutanlığında hazırlanan türbede muhafaza altına alındı.


Whatsapp ile paylaş
Ecdat yadigarı emanetlere özel tören

Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nun yerinin değiştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen Şah Fırat Operasyonu ile türbedeki ecdat yadigarı emanetler, geçici olarak yurda taşındı.

Operasyonun ardından Süleyman Şah ve iki muhafızının sandukası ambulanslarla Şanlıurfa'nın Birecik ilçesindeki Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 3. Hudut Alayı 7. Hudut Bölük Komutanlığına getirildi. Buradaki bir binaya "Süleyman Şah Türbesi" yazısı asıldı.

Ecdat yadigarı emanetlere özel tören

Ecdat yadigarı emanetlere özel tören İZLE

ASKERİ KONVOYLA GELDİ

Askeri konvoyla getirilen ecdat yadigarları için hudut komutanlığında tören düzenlendi. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Bu sırada, türbe olarak hazırlanan binanın girişindeki direğe Türk Bayrağı çekildi.

Ambulanslarla getirilen üç sanduka, askerlerin omzunda taşınarak binanın önündeki katafalka alındı. Her sandukanın başında iki askerin nöbet tuttuğu törende, Süleyman Şah ve Süleyman Şah Türbesi'ne ilişkin bilgi verildi.

Ecdat yadigarı emanetlere özel tören -GALERİ

Ecdat yadigarı emanetlere özel tören

SAYGI ATIŞI YAPILDI

Askerlerin yaptığı üç el saygı atışıyla devam eden törende Şanlıurfa Müftüsü İhsan Açık dua etti. Duanın ardından sandukalar, askerlerin omzunda geçici ikametlerine alındı. Burada Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Daha sonra askerler tarafından Süleyman Şah Türbesi'nden getirilen toprak, özel muhafazasıyla sandukaların yanına kondu.

Ecdat yadigarı emanetlere özel tören

OSMANLI TUĞRASI ASILDI

Binanın girişine Türk Bayrağı ve Süleyman Şah Türbesi yazısı ile Osmanlı tuğrası asıldı. Süleyman Şah Türbesi'nin tarihçesi ve Süleyman Şah'ın büstü de geçici türbenin girişindeki alana yerleştirildi. Törenin ardından iki asker, türbe girişinde saygı nöbeti tutmaya başladı.

Ecdat yadigarı emanetlere özel tören

SURİYE EŞMESİ'NDE İNŞAAT SÜRÜYOR

Öte yandan sınırın diğer tarafındaki Suriye Eşmesi'nde yapılacak Süleyman Şah Türbesi'nın inşaatı da sürüyor. İstihkam birlikleri çalışmalarına devam ederken, zırhlı araçlarla bölgenin güvenliği sağlanıyor.

Ecdat yadigarı emanetlere özel tören

ŞAH FIRAT OPERASYONUYLA YURDA GELMİŞTİ

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen operasyonla uluslararası antlaşmalarla Türk toprağı olan Süleyman Şah Saygı Karakolu'ndaki manevi değeri yüksek ecdat yadigarı emanetler, Suriye topraklarında bulunan Suriye Eşmesi Köyüne taşınmak üzere yurda getirilmişti. Şah Fırat Operasyonu adı verilen ve 39 tank, 57 zırhlı araç, 100 araç ile 572 personelle gerçekleştirilen operasyon kapsamında, hem ecdat yadigarları alınmış hem de Suriye Eşmesi'nde nakledilecek bölgenin güvenliği sağlanmıştı.

Ecdat yadigarı emanetlere özel tören

Ecdat yadigarı emanetlere özel tören

Süleyman Şah Türbesi Operasyonu ham görüntüler Video

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir