Petrol
95.78
-0.84%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
387.564
-9.23%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  İTÜ'de toplu mezuniyet töreni yapılmayacak

  İTÜ Rektörlüğü, stadyumun yetersiz kalması nedeniyle bu yıl yapılacak toplu mezuniyet töreninden vazgeçti.
  • 12.04.2014 - 15:09
  İTÜ'de toplu mezuniyet töreni yapılmayacak

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörlüğünden yapılan açıklamada; Mezuniyet Töreni Düzenleme Komisyonu'nun, geçmiş yıllardaki törenleri incelediği, gelen şikayet ve önerileri değerlendirdiği, öğrencilerden gelen beklenti ve talepleri göz önünde bulundurduğu belirtildi. İTÜ, Mezuniyet töreninin tek bir güne sığdırılarak İTÜ Stadyumu'nda yapılmasında yenilemeye gidilmesi kararı aldı.

  "BU YIL MEZUNİYET SAYISI 4 BİN"

  Komisyonca yapılan değerlendirmelerin sonucunda, geçen yıl yaklaşık 3 bin 500 civarında öğrenci mezun eden üniversitenin, kullandığı İTÜ Stadyumun'da kalabalık nedeniyle sorunlar yaşandığı hatırlatılan açıklamada, "Bu yıl mezun sayısı artarak 4 bin civarında olacaktır. Öğrencilerimizin aileleri ve üniversitemizin mensupları hesaplandığında yaklaşık 15 bin kişilik bir kitle bulunması öngörülmektedir. Stadyum kapasitesinin çok üzerindeki bu sayı, düzenli ve güvenli bir biçimde tören yapılmasını engellemektedir" denildi.

  İTÜ de toplu mezuniyet töreni yapılmayacak #1

  STADYUM KAPASİTESİNİN DAHA DA SIKINTI BİR HAL ALIYOR

  Açıklamada, önceki yıllarda, mezuniyet töreninde diploma almaya hak kazanamamış öğrencilerin, birlikte yıllarca eğitim gördüğü sınıfından ayrı mezun olmak istememesi yönündeki talepleri nedeniyle törene katılmasına olanak tanındığı vurgulanarak, ancak bu durumdaki öğrencilerin eklenmesiyle zaten yetersiz olan stadyum kapasitesinin daha da sıkıntılı bir hal aldığı aktarıldı. 

  "TÜM FAKÜLTELER KENDİ MEZUNİYET TÖRENLERİNİ DÜZENLEYECEK"

  Öğrencilerin bu yöndeki taleplerini reddetmemek ve üniversiteden dönem arkadaşlarıyla birlikte mutlu şekilde mezun olmalarını sağlamanın yolunun, stadyumda tek tören yapmamak olduğu belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi;  "Üniversitemizin 2013-2014 Akademik Yılı Mezuniyet Törenleri, 8-11 Temmuz 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek ve tüm fakültelerimiz kendi mezuniyet törenlerini düzenleyecektir. İTÜ'den dereceyle mezun olan ve fakültelerini dereceyle bitiren öğrencilerimiz için ise ayrı bir tören yapılacaktır. Fakülte mezuniyet törenleri, başta mezun sayıları olmak üzere çeşitli kriterler göz önünde bulundurularak, fakültelerin yapacağı değerlendirme sonucunda, fakültelerin kendi uygun mekanlarında, Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde, İTÜ Stadyumu'nda ya da peyzaj çalışmaları mezuniyet törenlerine yetiştirilmesi hedeflenen İnşaat Fakültesi'nin karşısındaki sahada yapılabilecektir." 

  Açıklamada, mezuniyet törenlerinin tarihi, saati ve yerinin ise ilerleyen günlerde fakültelerin öğrenci işleri tarafından ilan edileceği bildirildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir