Petrol
87.46
-0.67%
Euro
18.1581
0.00%
Dolar
18.4977
-0.04%
Altın
987.09
-0.04%
Borsa
3147
0.00%
Bitcoin
363.929
-0.37%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Ücretsiz devlet dershaneleri bugün açılıyor

  Geçtiğimiz günlerde duyurulan, devlet okulları ve halk eğitim merkezleri bünyesinde açılacak olan ücretsiz dershanelerde dersler, bugün başlıyor.
  • 20.10.2014 - 10:35
  Ücretsiz devlet dershaneleri bugün açılıyor

  Ücretsiz devlet dershaneleri bugün açılıyor #1

  Dershanelerin Eylül 2015’te kapatılması kararının ardından okullarda açılacak ‘ücretsiz kurslar’ bugün başlıyor. Hafta içi saat 22.00’ye kadar sürecek kurslarda öğretmen açığını kapatmak için üniversite öğretmenleri de görev alacak.

  6 YIL SONRA GERİ DÖNÜYOR

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 2008 yılında “amacına hizmet etmediği” gerekçesi ile okullarda kapattığı kurslar 6 yıl sonra bugün açılıyor. Dershanelerin Eylül 2015’te kapanacak olmasıyla öğrencilerin “takviye ders” ihtiyacını, ücretsiz verilecek bu kurslarda karşılama kararı alan bakanlık, öğretmen açığını da ücretli öğretmenle karşılayacak.

  Üniversite akademisyenleri de “ücretli öğretmen” olarak bu kurslarda ders verebilecek. Bakanlığın yayımladığı yönergeye göre hafta içi gece 22.00’ye kadar sürecek kurslardaki kurallar şöyle:

  MEZUNLAR HALK EĞİTİME

  Ortaokul ve lise öğrencileri okullarındaki, mezunlar halk eğitim merkezlerindeki kurslara gidecek. Bir okulda kurs açılmazsa öğrenciler kurs açılan başka bir okula kayıt yaptırabilecek.

  365 GÜN DERS

  Bir kurs en az, dönemlik 36 saat, yıllık 72 saat olacak. Ancak üst sınır belli değil. Ders saati 40 dakika. Kurslar hafta sonu olduğu gibi, yarıyıl ve yaz tatillerinde de yapılacak. Hafta sonları yapılan kurslar her gün en fazla 8 saat olacak.

  SAAT 22.00’YE KADAR

  Kurslarda hafta içi saat 22.00’ye kadar eğitim verilebilecek. En az 2 saat en fazla 8 saat ders olacak. Aynı ders üst üste aynı gün 2 saatten fazla olmayacak.

  25 KİŞİLİK SINIF

  Kurs açmak için gereken öğrenci sayısı 10. Sınıf mevcutları 20 öğrenci olacak ama tek gruptan oluşan kursta bu sayı 25 olabilecek.

  ÖĞRETMEN SEÇECEKLER

  Hangi derslerden kurs açılacağını talep belirleyecek. Veli ve öğrenci öğretmenini seçebilecek.

  YILDIZ SINIFI OLUŞACAK

  Kurslarda tıpkı dershanelerdeki gibi dönem başında seviye tespit sınavı yapılacak ve öğrenciler seviyelerine göre gruplandırılacak.

  HER AY DENEME SINAVI

  Öğrencilerin kazandıkları bilgi ve becerilerini ölçmek için her ay değerlendirme yapılacak. Eksiği görülen konular tekrarlanacak.

  DEVAMSIZLIK YOK

  Öğrencilerin kursa devam zorunluluğu var. Toplam ders saatinin 10’da biri kadar özürsüz devamsızlık yapanın kaydı silinecek. Yani 72 saatlik matematik dersinde öğrenci yıl içinde 7 saat gelmezse kurstan atılacak. Devamsızlık SMS olarak ailesine bildirilecek.

  DİSİPLİN CEZASI VAR

  Kursta disiplini bozan öğrenciye bulunduğu sınıf kademesinin ilgili mevzuatına göre işlem yapılacak, yani disiplin cezası var.

  ÖĞRETMEN TRANSFERİ

  Okullar “görevlendirme” yoluyla başka okullardan öğretmen transfer edebilecek. Bu transfer akademisyenleri de kapsayacak. Öğretmen haftada 21 saat verdiği dersin dışında kurslarda da 19 saat ders verebilecek. Kurstaki ders için ek ders ücreti alacak.


  Görüş Bildir