Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
712.693
1.47%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  ABD, Airbus uçaklarına gümrük vergisini artırabilir

  ABD ile AB arasında ticaret savaşı kızışıyor. Washington, Airbus'a vergiyi artırmanın hesaplarını yaparken, Avrupa misillemeye hazırlanıyor.
  • REUTERS
  • 18.03.2020 - 09:58
  • Güncelleme : 18.03.2020 - 09:58
  ABD, Airbus uçaklarına gümrük vergisini artırabilir

  ABD'li ve Avrupalı yetkililer, ABD'nin, Airbus uçaklarına uyguladığı gümrük vergisini yüzde 50 artırmasının beklendiğini açıkladı.

  Bu durumun, halihazırda koronavirüs salgını nedeniyle azalan bilet satışları yüzünden ciddi şekilde etkilenen hava yolu şirketlerini daha fazla etkileyeceği belirtiliyor.

  VERGİ, YÜZDE 50 ARTABİLİR

  Avrupa'da üretilen Airbus uçaklarına uygulanan gümrük vergileri yüzde 10'dan yüzde 15'e çıkarılması bekleniyor. ABD bu karar ile Avrupa Birliği'ni (AB) Dünya Ticaret Örgütü'nün (WTO) hava yolu firmalarına devlet yardımı yapmasının kurallara uygun olmadığı kararına uymaya zorluyor.

  ABD, Airbus uçaklarına gümrük vergisini artırabilir #1

  AVRUPA'DAN MİSİLLEME HAZIRLIĞI

  AB de WTO'nun emsal kararı ile ABD hükümetininin, Boeing'e yardım yapmasının önüne geçmek için ABD menşeili ürünlere gümrük vergisi getirmeye hazırlanıyor.

  Birçok AB yetkilisi, G7 ülkelerinin küresel ekonomiyi etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadelede iş birliği yapılması çağrısına rağmen ABD'nin kararında, değişiklik olmayacağını beklediklerini belirtti.

  ABD, Airbus uçaklarına gümrük vergisini artırabilir #2

  WASHINGTON, KARAR DEĞİŞTİRMEYECEK

  Airbus sözcüsü Clay McConnel da Washington cephesinin karar değiştireceğine yönelik bir işaret bulunmadığını belirtirken, ABD ve AB arasında 15 yılı aşkın süredir uygulanan devlet yardımları üzerindeki tartışmayı bitirecek bir anlaşmaya varmaya davet etti.

  McConnel, yaptığı açıklamada, "Küresel koronavirüs salgını ve havacılık endüstrisine olan etkisi bu tartışmanın rafa kaldırılmasını ve endüstrinin geleceği için sürdürülebilir bir çözüm bulmamız gerektiğini gösteriyor." dedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir