Euro
10.3722
0.52%
Dolar
8.8724
0.62%
Altın
495.56
-0.13%
Borsa
1.384
-0.57%
Bitcoin
370.108
-3.20%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 19 C

  ABD ekonomisinde rekabet azalıyor uyarısı

  ABD Başkanı Barack Obama'ya ekonomik politikalarda tavsiyelerde bulunan Ekonomik Danışmanlar Konseyi, kritik uyarılarda bulundu.
  • AA
  • 16.04.2016 - 04:06
  ABD ekonomisinde rekabet azalıyor uyarısı

  amerika-ekonomi

  CEA'nın "Rekabetin Faydaları ve Piyasa Gücünün Göstergeleri" adlı raporu yayımlandı.

  Raporda, birçok sektörde, satınalma ve birleşmelerin artması, şirketlerin rakiplerini dolaylı yoldan veya bilerek piyasanın dışına itmesi ve düzenleyici mevzuatların engel oluşturması gibi nedenlerden dolayı ekonomide rekabetin azaldığı belirtildi. 

  Son yıllarda, satınalma ve birleşmelerin değerinin rekor seviyelere ulaştığına dikkat çekilen raporda, birçok sektörde piyasaya yeni giren firma sayısının da düştüğü vurgulandı.

  Raporda, bu durumun devlet müdahalesiyle değişebileceği ifade edilirken, ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu gibi kurumların rekabeti artıran, inovasyonu teşvik eden, tüketiciyi koruyan ve rekabetin önündeki engelleri kaldıran yeni düzenlemeler oluşturabileceği bildirildi.

  Şirketler arasındaki rekabet sayesinde tüketicilerin daha kaliteli ürünlere daha düşük fiyatla ulaşabileceğinin kaydedildiği raporda, rekabetin olduğu piyasalarda ekonomik büyümenin arttığı ve refah düzeyinin yükseldiği bilgisi paylaşıldı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir