Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
480.776
1.30%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  Aktarlarla ilaç firmaları arasındaki rekabet kızıştı

  Aktarların sattığı bitkilerin ilaç yerine kullanılmasından şikayetçi olan ilaç firmaları, rahatsızlıklarını dile getirdi.
  • 25.10.2014 - 09:29
  Aktarlarla ilaç firmaları arasındaki rekabet kızıştı

  normal.jpg

  Tüm Aktarlar ve Baharatçılar Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiricileri Derneği Başkanı Ayhan Ercan, ilaç firmalarının gözünü aktarlara diktiğini bununla ilgili bir hafta içerisinde kamuya bir açıklama yapacaklarını söyledi. İnsanların ilaç kullanmak yerine bitkisel tedaviye yöneldiğini bunun da ilaç firmalarını rahatsız ettiğini dile getiren Ercan, "İlaç pazarında gelirler kesildikçe aktarlarla ilgili kara propaganda dozunu artırıyorlar" dedi.

  AKTARLARI BİTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR

  İlaç firmalarının bazı bitkileri takviye edici gıda statüsüne sokarak aktarlarda satılmasının önüne geçtiklerini belirten Ayhan Ercan, propolis gibi tek kullanımlık bitkileri takviye edici statüye aldırdıklarını vurguladı. Ercan, "Bu aşamadan sonra bitkilerin üretim izni için başvuruyorlar. Öyle ki üretim izni almak için başvuran 60 firmanın 50'si ilaç üreticisi. Bu şekilde hem ellerini kuvvetlendiriyorlar hem de aktarları bitirmeye çalışıyorlar. Buna izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

  "YAPTIKLARI ŞEY İLAÇ DEĞİL"

  Türkiye İlaç Sanayi Derneği Genel Sekreteri Kemalettin Akalın, "İlaç sanayisinin aktarlarla işi yok. Yaptıkları şey de ilaç değil. Sağlık ve Tarım Bakanlıkları 'şu ürünü satmanız yasak' diyorsa buna uymak zorundasınız. Buna ilaç lobisi olarak bakmak da çok yanlış" dedi.

  AKTARLAR DOKTOR GİBİ HAREKET EDİYOR

  Koçak Farma Yönetim Kurulu Başkanı Ender Koçak ise, "İlaç aktarların işi değil. Aktarlık eskiden kalmış bir iş. Modern zamanda fabrikalar bilim ışığında ilaç üretiyor. Ama aktarlar doktor gibi hareket ediyor. Ehil olmayan kişiler yanlış karışımlar yapıp insanların sağlığıyla oynuyor" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir