Euro
8.9551
0.19%
Dolar
7.3633
0.26%
Altın
437.62
0.12%
Borsa
1.532
-0.29%
Bitcoin
230.970
-3.08%
6ºC
İstanbul
Sağanak yağış 6 C

  Alman ekonomisi 4'üncü çeyrekte büyümedi

  Üçüncü çeyrekte daralan Alman ekonomisi eğer yine bir daralma yaşasaydı resesyona girecekti.
  • AA
  • 22.02.2019 - 15:07
  Alman ekonomisi 4'üncü çeyrekte büyümedi

  Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Alman ekonomisinin, geçen yılın son çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla büyümediğini teyit etti.

  Bugün açıkladığı nihai verilere göre, Almanya'da mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) 2018 yılının son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre değişmedi.

  ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE DARALMIŞTI

  Alman ekonomisi geçen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,2 daralmıştı. Üst üste iki çeyrek dönemde ekonominin negatif büyümesi halinde resesyon teşhisi konuluyor. Böylece Avrupa'nın en büyük ekonomisi resesyona girmekten son anda kurtulduğu da teyit edildi.

  Alman ekonomisi 4 üncü çeyrekte büyümedi #1

  OTOMOBİL SEKTÖRÜ SIKINTI YAŞIYOR

  Büyümede düşük performansa en büyük etkiyi otomobil sektörü gösterdi. Sektör, emisyon konusundaki mevzuat değişikliklerine adapte olmada sorun yaşadığından dolayı üretimde sorun yaşıyordu.

  Çeyrek bazda ele alındığında, büyümede özellikle yurt içi talepten olumlu katkılar geldi. Kamu nihai tüketim harcamaları belirgin şekilde yükselirken, hane halkı tüketim harcamaları hafif yükseldi. Sermaye oluşumu için de büyük oranda olumlu bir gelişme gözlemlendi.

  BREXİT'İN OLUMSUZ ETKİSİ

  Avrupa'nın lokomotif ülkesi Almanya'da ekonomi, geçen yıl mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış olarak yüzde 1,5 büyüyerek hız kesti. Almanya'da hükümet, küresel ekonominin zayıf seyretmesi, ticaret ihtilafları ve Brexit'ten dolayı ekonominin bu yıl sadece yüzde 1 büyümesini bekliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir