Alman sanayicilerin ihracat beklentisi arttı
AA

Almanya'da Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), İhracat Beklenti Endeksi, İngiltere ve Avrupa Birliği'nin (AB) Brexit sonrası bir ticaret anlaşması konusunda henüz anlaşmamış olmasına karşın aralıkta 2,4 puan artarak 1,4 puana yükseldi.

Buna göre, Almanya'da geçen ay eksi 1 puan olan Sanayi İhracat Beklenti Endeksi, aralıkta yükseldi. Endeks, aralıkta 2,4 puan artarak 1,4 puana çıktı.

“BELİRSİZLİKLER İHRACAT BEKLENTİSİNİ İHTİYATLI KILDI”

Ifo Başkanı Clemens Fuest, 2 bin 300 firmanın katıldığı ankete ilişkin yaptığı değerlendirmede, Alman ihracatçılar arasında duyarlılığın bir şekilde canlandığını aktararak, "Brexit'te uzlaşılmamış ticaret anlaşması gibi görünümü bozan çok fazla belirsizlik olması, Alman şirketlerin gelecek yılın ilk çeyreği için ihracat beklentisinin ihtiyatlı kalmasını sağlıyor." ifadesini kullandı.

Almanya'nın ihracat beklentisi

OTOMOTİV SEKTÖRÜ İSTİKRARLI

Otomotiv sektöründe mevcut uluslararası ticaretin istikrarlı olduğunu belirten Fuest, gıda sektörünün önemli zorluklar öngördüğünü, kimya sektörü, makine ve teçhizat üreticilerinin ise ihracatlarının artmasını beklediğini kaydetti.

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK), ülkenin ihracatının bu yıl 2019'a göre yüzde 15 düşeceği, gelecek yıl ise yüzde 5 büyüyeceği öngörüsünde bulunuyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)