Alparslan Bayraktar: Sakarya Gaz Sahası'nın günlük doğalgaz üretim hedefi 40 milyon metreküp
AA

Alparslan Bayraktar, Gaz Sahası Kara Tesisi Kontrol Merkezi ve BOTAŞ Filyos Ana Ölçüm İstasyonu'nu ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Bakan Bayraktar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye'nin üssündeki çalışmaları yakından incelediklerini ifade etti.

Sakarya Gaz Sahası Kara Tesisi Kontrol Merkezi ile Karadeniz gazının miktar ve kalitesinin tespit edildiği BOTAŞ Filyos Ana Ölçüm İstasyonu'nu ziyaret ettiklerini belirten Bayraktar, şu bilgileri verdi:

"Günlük 2,7 milyon metreküp üretim var"

Sakarya Gaz Sahası'nda şu an itibarıyla günlük 2,7 milyon metreküp üretimle halkımıza yerli gazımızı ulaştırıyoruz.

"Kısa üretim hedefi 10 milyon, nihai hedef 40 milyon metreküp"

Hedefimiz, en kısa zamanda bu miktarı önce 10 milyon metreküpe, nihai olarak da 40 milyon metreküpe çıkarmak."

Alparslan Bayraktar ve Abdulkadir Uraloğlu Filyos Limanı'nda inceleme yaptı

Bakan Bayraktar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile birlikte Filyos Doğalgaz İşleme Tesisi ve Filyos Limanı'nda incelemelerde bulundu.

"Filyos, Türkiye'nin doğalgaz üssü"

Söz konusu ziyareti kış aylarında doğalgazın ağırlıklı olarak tüketildiği bir dönemde gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Bayraktar, şöyle konuştu:

Karadeniz gazı, 2020 yılındaki keşif sonrasında 3 yıldan kısa bir süre içerisinde karaya getirdiğimiz ve Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) sistemine hemen buradan birkaç kilometre ileride bağladığımız lokasyondayız. Filyos, bu anlamda hakikaten Türkiye'nin doğalgaz üssü haline geldi diyebiliriz.

"Sakarya Gaz Sahası'nda şu ana kadar 23 kuyu kazdık"

Bayraktar, buradaki çalışmaların yoğun şekilde devam ettiğini aktararak, şunları kaydetti:

Bugün itibarıyla üretimimiz 2,7 milyon metreküpe ulaşmış durumda. İnşallah en kısa zamanda bu üretimi 10 milyon metreküpe akabinde de nihai olarak günlük 40 milyon metreküpe çıkarmak ve 15 milyon hanemize doğalgazı buradan tedarik etmeyi hedefliyoruz. Sakarya Gaz Sahası'nda şu ana kadar 23 kuyu kazdık. Dünyanın en hızlı geliştirilen projelerinden biri oldu. 170 kilometre mesafeden gazı taşıyoruz. Buradan da BOTAŞ'ın sisteminden evlerimize, tüketicilerimize ulaştırıyoruz. İnşallah projeyi önümüzdeki süreçte daha da hızlandırmak suretiyle milletimizin, memleketimizin, sanayimizin, evlerimizin ihtiyacı olan doğalgazın önemli bir kısmını buradan sunmuş olacağız.

"Bölgeye liman yatırımı yapıldı"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın himayelerinde bölgeye önemli bir liman yatırımı da yapıldığını ifade eden Bayraktar, şu değerlendirmede bulundu:

Ulaştırma bakanımız da bugün bizlerle beraber buradaydı. Aynı zamanda bu limanın da ülkemizin önemli bir ihracat limanı olması noktasında da birlikte görüş alışverişinde bulunduk. Birlikte bu projeleri nasıl gerçekleştirebilirizi istişare ettik. Vekillerimizle, Valimizle ilgili birimlerdeki yönetici arkadaşlarımızla beraber.

"Filyos Limanı, büyük tonajlı gemilere hizmet verecek"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu da inceleme gezisine ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şu bilgileri verdi:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Alparslan Bayraktar ile Filyos Limanı'nın demir yolu ve kara yolu bağlantıları üzerine incelemelerde bulunduk. Ülkemizi daha ileriye götürecek, sektöründe lider pozisyona taşıyacak dev bir lojistik merkezi projesi olan Filyos Limanı, 13 geminin elleçlemesi yapılabilecek yıllık 25 milyon ton kapasiteye sahip olarak 14 ve 19 metre derinliğindeki rıhtımlarıyla büyük tonajlı gemilere hizmet verebilecek.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)