Petrol
85.73
-1.66%
Euro
18.1372
-0.11%
Dolar
18.5187
0.07%
Altın
992.19
0.43%
Borsa
318
0.00%
Bitcoin
367.766
1.03%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Aşırı talebe yetişemeyen isotun açığını Şili biberi kapatıyor

  Çarşı pazarda rengi ve şekli ile kendisini belli eden yeni bir biber çeşidini sıklıkla görmeye başladık. Antalya’da üretilen ve ihracatın gözdesi olan "Şili biberi" isotun açığını kapatmaya çalışıyor.
  • İHA
  • 26.02.2021 - 11:51
  • Güncelleme : 26.02.2021 - 13:36
  Aşırı talebe yetişemeyen isotun açığını Şili biberi kapatıyor

  Yemeklerinde acıdan ödün vermeyen Şanlıurfa, Gaziantep ve Mardin illeri, aşırı talep sebebiyle isotun yetersiz kalmasından dolayı Antalya’da üretilen Şili biberine yöneldi. Antalya’nın Aksu ilçesinde yaklaşık 200-250 dekar alanda üretilen ve yurt dışına ihraç edilen “Şili biberi” çok acı olmasından dolayı Güneydoğu illerinin de kurtarıcısı oldu.

  "GETİRİ VE İHRACATI OLDUKÇA VERİMLİ BİR ÜRÜN"

  Aksu ilçesi Topallı Mahallesi’nde 4 yıl önce Şili biber üretimine başlayan Ziraat Mühendisi Gökhan Basak, "Bizden birkaç yıl önce bu işe başlayan üreticilerimiz oldu. Onlardan görüp biz de başlama kararı aldık. 10 dekar alanda üretim yapıyoruz. Getirisi ve ihracat bakımından gayet verimli bir ürün. Ukrayna ve Rusya hattı yanında, son zamanlarda ülkemiz içerisinde Urfa bandından da talep geliyor. İsot bibere karşı pazar oluşturdu kendi kendine. Tüketim açısından biraz yetersiz geldiği için Şili biberi de artık isot biberinin yerini almaya başladı." dedi.

  ANTALYA'DAN GÜNEYDOĞU'YA ŞİLİ BİBERİ

  Üretim yapıldığı günden bu yana Bulgaristan, Ukrayna, Rusya’ya ihraç edilen bibere daha sonra Almanya ve Romanya’dan da talep gelmeye başladığını kaydeden Basak, “Son bir senedir Urfa’dan bir talep var. İki yıl öncesine kadar ihracı yapılırken, şimdi de kendi ülkemiz içinden Urfa, Antep, Mardin illerinden de talep söz konusu. İsot biber, üretimi yetersiz gelmeye başladığından 'Şili biberi' Antalya bölgesinden Güneydoğu’ya gidiyor.” diye konuştu.

  Aşırı talebe yetişemeyen isotun açığını Şili biberi kapatıyor #1

  "DAHA ÇOK KIRMIZI OLANI TERCİH EDİLİYOR"

  Üretimin ağustos ayı içerisinde başladığını, yılbaşı zamanında da ürün toplandığını dile getiren Gökhan Basak, “5 ayda yetişen Şili biberin daha çok kırmızı olanı talep ediliyor. Bu biber; pul biber, toz biber, ızgara, lokantalarda ve kebapçılarda daha çok kullanılıyor. Adana, Urfa, Antep bölgesi bunun için daha çok talepte bulunuyor, bizde onlara göre hareket ediyoruz.” diye konuştu.

  Aşırı talebe yetişemeyen isotun açığını Şili biberi kapatıyor #2

  "PAZARDA SATIYORUZ"

  Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinden pazarcı esnafı Ahmet Çetin, Antalya’dan Şili biberi geldiğini ifade ederek toptancı halinden alıp, perakende olarak pazarda müşterilerine sattığını dile getirdi.

  Aşırı talebe yetişemeyen isotun açığını Şili biberi kapatıyor #3

  “HER BİR DÜRÜME BEŞ ADET ŞİLİ BİBERİ”

  Şili biberinin bolca kullanıldığı Urfa’da bulunan ciğerci Yaşar usta ise “Olmazsa olmazımız Şili biberi, her bir dürüme beş adet atıyoruz, müşterilerimize öyle servis ediyoruz.” dedi.


  Görüş Bildir