Euro
15.2767
0.88%
Dolar
13.4504
0.55%
Altın
791.4990
0.19%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
520.370
-9.06%
2ºC
İstanbul
Kar 2 C

  Avrupa ülkeleri göçmenlerle ilgili mutabakata vardı

  AB üyesi ülkelerin devlet başkanları, İtalya ve Yunanistan'a ulaşan binlerce göçmenin 28 AB ülkesine dağıtılması konusunda mutabakata vardı.
  • Ajanslar
  • 26.06.2015 - 10:50
  Avrupa ülkeleri göçmenlerle ilgili mutabakata vardı

  Avrupa ülkeleri göçmenlerle ilgili mutabakata vardı #1

  Belçika'nın başkenti Brüksel'de, Akdeniz'de yaşanan mülteci krizini masaya yatıran AB üyesi ülkelerin hükümet ve devlet başkanları, İtalya ve Yunanistan'a ulaşan binlerce göçmenin 28 AB ülkesine dağıtılması konusunda mutabakata vardı.

  TEMMUZ AYI SONUNA KADAR KARARA BAĞLAYACAK

  Avrupa Komisyonu Başkanı ve Polonya eski Başbakanı Donald Tusk, 40 bin göçmenin iki yıl içinde AB ülkelerine dağıtılacağını açıkladı. AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker'in getirdiği "ülkelerin kabul edeceği göçmen sayısına zorunlu kota" kabul edilmezken Tusk, içişleri bakanlarının takvimi temmuz ayı sonuna kadar karar bağlayacağını da sözlerine ekledi.

  YUNANİSTAN'A 63 BİN, İTALYA'YA 62 BİN GÖÇMEN

  BBC'den Damian Grammaticas, karadan binlerce göçmen alan Macaristan ve AB'nin en yoksul ülkelerinden biri olan Bulgaristan'a muafiyet tanındığını aktardı. AB dışındaki 20 bin göçmenin de üye ülkelere yerleştirilmesi kabul edildi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin son rakamlarına göre; bu yıl Yunanistan'a 63 bin, İtalya'ya ise 62 bin göçmen ulaştı. Gece yarısı görüşmelerinde AB liderleri arasında mültecilere ilişkin ortak politika konusunda derin görüş ayrılıkları yaşandı.

  Avrupa ülkeleri göçmenlerle ilgili mutabakata vardı #2

  RENZİ'DEN ÇOK SERT ÇIKIŞ

  Zirvede, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, "Eğer 40 bin kişi konusunda anlaşamıyorsanız kendinizi Avrupalı olarak nitelemeye hakkınız yok. Eğer sizin Avrupa idealiniz buysa kendinize saklayın. Ya ortada bir dayanışma vardır ya da vaktimizi boşuna harcamayın" diyerek tepki gösterdi.

  Öte yandan AB Komisyonu'nun, Yunanistan ve İtalya'ya ulaşan 40 bin civarındaki göçmenin diğer AB üyelerine kademeli olarak iki yıl içerinde yerleştirilmesi önerisi, üyeler arasında tartışmaların artmasına neden oldu. Basına sızan bilgiye göre İspanya, sığınmacılara mülteci statüsü vermek yerine onları kendi ülkelerine geri gönderecek mekanizmalar üzerinde çalışılmasını önerdi.

  Avrupa ülkeleri göçmenlerle ilgili mutabakata vardı #3

  ÖLENLERİN SAYISI 2 BİNİ AŞTI

  Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken Akdeniz'de hayatını kaybeden göçmenlerin sayısının 2 bini geçmesi nedeniyle AB'nin göçmen politikası son aylarda yoğun şekilde eleştiriliyor. Acil yardım konusunda uzlaşan AB üyeleri, Yunanistan ve İtalya'ya ulaşan göçmenlerin diğer üye ülkelere kabul edilmesi konusunda görüş ayrılığı yaşıyor.


  Görüş Bildir