Bafra Ovası'nda pırasa hasadı devam ediyor
AA

Kızılırmak Nehri'nin sularıyla beslenen bereketli Bafra Ovası'nda üretilen pırasaların, kasım ayı başında hasadına başlandı.

YAZLIK SEBZELERİN ARDINDAN KIŞLIK SEBZELERİN HASADINA GEÇİLDİ

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, Bafra'da yazlık sebzelerin ardından kışlık sebze hasadına geçtiklerini söyledi.

PIRASA İKİNCİ ÜRÜN OLARAK EKİLİYOR

Haziran ayında ekimine başlanan pırasaların hasadının mayıs ayına kadar sürdüğünü vurgulayan Tosuner, ovada yaklaşık 1.000 üreticinin tarlasında ikinci ürün olarak pırasa yetiştirdiğini belirtti.

Tosuner, "Bafra Ovası'nda 10 bin dönümün üzerinde pırasa ekildi, dönüm başı 5 ton rekolte bekliyoruz. Şu an tarlada pırasa kilosu 2 liradan satılıyor." diye konuştu.

pırasa

BAFRA PIRASASI TÜM TÜRKİYE'YE GİDİYOR

Pırasanın yanı sıra Bafra Ovası'nda kırmızı lahana, beyaz lahana, karnabahar ve brokoli üretiminin yapıldığını dile getiren Tosuner, "Yıllardan beri Bafra pırasası 81 il ve komşu illerimizde pazarlara sürülüyor. Bafra pırasasının lezzeti bir hayli farklı." ifadelerini kullandı.

Bafra ilçesi Karpuzlu Mahallesi'nde pırasa üreticisi Recep Özdülger ise pırasanın veriminden memnun olduklarını söyledi.

pırasa

"1 TORBA GÜBRE 400 LİRA"

Özdülger, "Üretimden memnunuz fakat pahalılık var. Kullandığımız gübreye çok zam geldi. Kullandığımız 1 torba gübre 400 lira oldu. Çiftçi şu anda mağdur. Bu yıl 10 dönüm ekili pırasamız var." dedi.

pırasa

pırasa

pırasa

pırasa

pırasa

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)