Petrol
112.59
0.59%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
481.326
0.97%
15ºC
İstanbul
Güneşli 15 C
  TİM üyeleriyle görüşen Bakan Albayrak'tan ihracatçıya destek

  TİM üyeleriyle görüşen Bakan Albayrak'tan ihracatçıya destek

  Yeni ekonomi yaklaşımında, harcama ve yatırımların öncelikli 3 alanından birisi ihracatı artırma hedefini karşılamak olacak.
  • AA
  • 06.09.2018 - 16:44
  • Güncelleme : 06.09.2018 - 17:01

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

  ATILACAK ADIMLAR DETAYLI GÖRÜŞÜLDÜ

  Oldukça verimli geçtiği aktarılan görüşmede, Türkiye'nin ihracat hedeflerine ulaşması için atılabilecek adımlar detaylı olarak ele alındı.

  TİM üyeleriyle görüşen Bakan Albayrak tan ihracatçıya destek #1

  Görüşmede ihracatçıların dövizi 180 gün içinde Türkiye'ye getirme ve yüzde 80'ini de bankada tutma zorunluluğuna ilişkin düzenleme de değerlendirildi. Bakan Albayrak, TİM'in düzenlemeye ilişkin taleplerinin tebliğlerle karşılanabileceğini bildirdi.

  ANA GÜNDEM MADDESİ: İHRACATIN İTHALATI KARŞILAMASI

  Görüşmedeki ana gündem maddelerinden biri de ihracatın ithalatı karşılama oranının yükseltilmesi için ağırlık verilmesi gereken alanlar oldu.

  "İTHAL ARA MADDELERİN TÜRKİYE'DE ÜRETİLMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ"

  Bu kapsamda Albayrak, "İhracatçımızın, özellikle ithal ara maddelerin Türkiye'de üretilmesini sağlaması önemli. Bu kapsamda bir strateji için bakanlık olarak sizlere gerekli desteği vermeye hazırız. Yeni ekonomi yaklaşımımızda, harcama ve yatırımlarımızda öncelikli 3 alanımızın birisi ihracatı artırma hedefini karşılamak olacak. Yatırımları ihracatı artırma, teknolojik ürün üretme ve cari açığı azaltma hedeflerine karşılık verip vermediğine göre değerlendirecek, karşılık verenleri önceleyeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

  Albayrak, yeni dönemde özellikle Eximbank'ın çok daha etkin bir yapıya kavuşturulacağını ve ihracatçıya verilen desteğin daha ileri taşınacağını da kaydetti.

  TİM üyeleriyle görüşen Bakan Albayrak tan ihracatçıya destek #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir