Petrol
113.37
-0.70%
Euro
17.5869
0.16%
Dolar
16.3977
0.30%
Altın
980.98
0.86%
Borsa
2454
0.00%
Bitcoin
478.602
-0.59%
26ºC
İstanbul
Güneşli 26 C

  Bakan Şimşek: Suistimale izin verilmeyecek

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ÖTV'nin sıfıra indirilmesini fırsat bilen kötü niyetlilere müsaade edilmeyeceğini belirtti.
  • 17.10.2014 - 14:17
  Bakan Şimşek: Suistimale izin verilmeyecek

  bakan.jpg

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2010 yılında yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararı ile aerosol üretiminde kullanılacak LPG teslimlerinde uygulanacak ÖTV'yi sıfıra indirdiklerini hatırlattı.

  "SUİSTİMAL EDİLİYOR"

  Bakan Mehmet Şimşek, 2010 yılında aerosol üretiminde kullanılacak LPG teslimlerinde uygulanacak ÖTV'yi sıfıra indirdiklerini hatırlatarak, "Biz sektöre destek vermek isterken, bazı kötü niyetli mükelleflerin bunu suistimal ettiğini tespit ettik. Mükellefler bundan sonra ÖTV'yi önce ödeyecek, sonra LPG'yi imalatta kullandıklarını ispat ederlerse ödenen ÖTV iade edilecek" dedi.

  Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Şimşek, aerosol sektöründe faaliyette bulunan yerli imalatçıları korumak adına bir düzenleme yaptıklarını anımsattı.

  "VERGİ KAYBINA YOL AÇILIYOR"

  Bakan Şimşek, sadece bu sektörde imalatta kullanmak kaydıyla ÖTV'siz LPG satışı yapılması gerekirken, sektörle ilgisi olmayan mükelleflerin söz konusu LPG'yi otomobillere satmaya başladığını ve bunun da kamu maliyesi üzerinde ciddi yük oluşturacak şekilde vergi kaybına yol açtığını belirlediklerini söyledi.

  "BU SUİSTİMALE İZİN VERMEYECEĞİZ"

  Söz konusu tespitin ayrıntıları hakkında da bilgi veren Şimşek, 2010'dan 2013 yılına kadar sektörün aldığı LPG'nin 4 kat arttığını ancak sektör büyüklüğünün bu kadar artış göstermediğini bildirdi. Bakanlığın en önemli mücadele alanlarından birinin kayıtdışılık olduğunu dile getiren Şimşek, buna kesinlikle müsaade etmeyeceklerini ifade etti.

  Mehmet Şimşek, sektör sektör analizlerin devam ettiğini belirterek, "Bu sektörde ciddi bir sapma tespit ettik. Şimdi bunun gereğini yapıyoruz. Bu eğilimde olan hiçbir sektöre göz açtırmayız" dedi.

  İSPAT EDİLİRSE ÖTV İADE EDİLECEK

  Sektör temsilcileriyle yapılan toplantılarda da bu artışın normal olmadığı kanaatine varıldığını anlatan Şimşek, "Göz göre göre yapılan bu suistimale izin veremeyiz. Mükellefler bundan sonra ÖTV'yi önce ödeyecek, sonra LPG'yi imalatta kullandıklarını ispat ederlerse ödenen ÖTV iade edilecek" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir