Özel Haber

Dolandırıcılık, terör finansmanı ya da kara para aklama işlemlerinde kullanmak için paravan hesabı kullanılmaya başlandı.

Dolandırıcılar, küçük paralar vererek kiraladıkları hesaplar üzerinden büyük miktarda para transferi yaparak ortadan kayboluyor.

Kullanılan hesap sahibine ulaşmak çok kolay ve cezaları genellikle bu hesap sahipleri alıyor.

"Banka hesabına kullandıran sorun yaşar"

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, Ensonhaber'e vatandaşların banka hesaplarını başkasına kullandığında yaşayacağı sorunları dile getirdi.

Banka hesaplarının kullandırılmasının sakıncaları

Finansal tüketicinin yasal sorumlulukları hakkında çalışma yürüttüklerine dile getiren Ölmez, banka hesaplarının kullandırılmasını sakıncaları hakkında şu maddeleri sıraladı:

-Başkasının mevduat hesaplarını kiralayanlar, parayı bankamatiklerden çekerek ya da hesaba internet üzerinden ulaşabiliyorsa kripto para alarak izlerini kaybettiriyor.

-Hesapları kiralamanın ağır yaptırımları var.

-Emniyet güçleri, kullanılan hesap sahiplerine kolayca ulaşarak yargıya teslim ediyor.

-Şu anda suça karışarak kimliği tespit edilemeyen 18 bin hesap bulunuyor.

"Lütfen hesaplarınızı kiralamayın"

Ölmez'in vatandaşlara uyarısı şöyle:

Lütfen hesaplarınızı kiralamayın. Kiralamadan bir miktar para alabilirsiniz ama karşılığında ağır cezada yargılanırsınız. Bu da her işlem için 3 yıldan 10 yıla hapis cezası anlamına geliyor.

"Dolandırıcılığa karışan 18 bin IBAN olmasına rağmen, sahiplerinin kimlik bilgilerine ulaşılamıyor"

Ölmez, Emniyet'in raporuna göre bankalar ve telefon şirketlerinin yakalanan şahıslar ve işlemler ile ilgili zamanında ve sağlıklı bilgi vermediğini belirterek, şöyle konuştu:

Tespit edilmiş, dolandırıcılığa karışan 18 bin IBAN olmasına rağmen IBAN sahiplerinin kimlik bilgilerine erişim sağlanamamaktadır. Bu bankalar için ağır bir hizmet kusurudur.

"Hesaplar kapatılmalı"

Ölmez, BDDK'nın şüpheli işlemler konusunda bankaları uyarmalarını isteyerek, sorunun çözümü için de IBAN numarası alınmış ama kişisel bilgileri olmayan hesapların işleme kapatılmasını öneriyor.

Mehmet Şimşek uyarmıştı

Hazine ve Maliye Bakanı de "Öğrencilerin banka hesapları kullanılıyor." diyerek, konunun önemine dikkat çekti.

Bakan Şimşek, üniversite öğrencilerine, gelir elde etmek amacıyla banka hesaplarını kara para aklayan ya da terörü finanse eden kişilere kullandırmaması konusunda uyarıda bulundu.