Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
415.577
-0.92%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Bankacılardan kimlik bilgilerine ilişkin açıklama

  İnternete sızan kimlik bilgisi skandalı banka hesaplarına ulaşılır mı endişe yaratırken, bankacılardan rahatlatacak açıklama geldi.
  • 08.04.2016 - 10:03
  Bankacılardan kimlik bilgilerine ilişkin açıklama

  bankaa

  Yaklaşık 50 milyon kişinin kimlik bilgilerinin internete sızdırılması skandalının yarattığı endişeler artarak devam ediyor. Özellikle dijital bankacılık hizmetlerinden yararlanan banka müşterilerini, ‘banka hesabıma girebilirler mi, benim adıma kredi çekebilirler mi’ endişesi sararken, bankacılardan ‘rahat olun’ mesajı geldi.

  "ENDİŞELENECEK BİR DURUM YOK"

  Şu ana kadar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) ve Türkiye Bankalar Birliği’nden (TBB) henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmese de, ulaştığımız üst düzey banka yetkilileri, sızan bilgilerin internet üzerinden herhangi bir banka işlemi yapmak için yeterli olmadığını vurguladı. “Sızan bilgiler sadece kim olduğunuzu ortaya koyuyor. Banka hesapları için şifre ve ‘anne kızlık soyadı’ bilgisi gibi çift faktörlü kimlik doğrulama gerekiyor. Sızan bilgiler arasında bunlar yok. Biz rahatız, siz de rahat olun. Endişelenecek bir durum yok.” diyen bankacılar, Türkiye’de dijital bankacılık konusunda çift faktörlü kimlik doğrulama sisteminin uygulandığına dikkat çekti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir