Euro
10.1349
0.13%
Dolar
8.5732
0.17%
Altın
496.22
0.22%
Borsa
1.361
0.09%
Bitcoin
342.972
6.25%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Bill Gross'tan deflasyon tehdidi uyarısı

  Wall Street'in en tanınmış yatırım yöneticilerinden Bill Gross kaleme aldığı raporda 'deflasyon ihtimalinin arttığına' dikkat çekti
  • 04.11.2014 - 03:02
  Bill Gross'tan deflasyon tehdidi uyarısı

  bill gross

  Kısa süre önce Pimco'dan beklenmedik bir şekilde ayrılarak Janus Capital'a geçen tanınmış yatırım yöneticisi Bill Gross, yeni görevinde kaleme aldığı ikinci görünüm raporunda, dünya genelinde enflasyon yaratmak ve büyümeyi artırmak konularında sıkıntı yaşayan hükümetler nedeniyle deflasyon ihtimalinin arttığını belirtti.

  "DEFLASYON, VARLIK YARATIMINDA HALA ENGEL"

  Gross, Boşluk ve Refah ile İlgili Sıkıntı adını taşıyan raporda merkez bankalarının enflasyonu artırmak için oldukça iyi bir deneme yaptıklarını, ancak bu çabaların reel ekonomideki fiyatları artırmak yerine finansal varlıkları artırdığını ifade etti.

  Raporda ayrıca "Reel ekonominin para basımına ihtiyacı olduğu doğru. Ancak ondan ziyade para harcanmasına ihtiyacı var. Bu ihtiyacın da vergi ve devlet tarafından karşılanması gerekiyor. Ancak devletler için açıklar lanetlenirken, dengeli bütçeler rağbet görüyor. Bu durumda da deflasyon varlık yaratılmasının önünde bir engel olmaya devam ediyor" ifadeleri yer aldı.

  70 yaşındaki Gross geçen ay Janus Global Unconstrained Bond Fonunu yönetmeye başlamıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir