Bitcoin'in fiyatı geriledi: 61 bin 36 dolar
AA

Kripto paralar, finans dünyasında giderek daha fazla yer edinirken ve ülkeler tüketicileri korumak için kendi düzenlemelerini hazırlarken yaşanan gelişmeler Bitcoin'in değerine etki ediyor.

Mt. Gox borsasının 2014'te çalınan varlıkları sahiplerine dağıtacağını açıklamasının ardından kripto paralarda düşüş yaşandı.

Analistler, ve diğer birimlerinin fiyatlarındaki düşüşün, Mt. Gox borsasının 2014'te çalınan varlıkları sahiplerine dağıtacağını açıklaması nedeniyle yaşandığını belirtiyor.

10 milyar dolar değerinde kripto para pazara sürülecek

Artık faaliyet göstermeyen Mt. Gox borsasının yaklaşık 10 milyar dolar değerindeki kripto varlıkları gelecek haftadan itibaren sahiplerine dağıtması beklenirken, bu varlıkların en azından bir kısmının satılacağı öngörülüyor.

Bitcoin'in fiyatı, 62 bin doların altında kaldı

En fazla işlem gören kripto para birimi olan Bitcoin'in fiyatı, bugün 61 bin 36,7 dolara inerek 62 bin doların altına geriledi.

ABD'nin borsa yatırım fonlarının ocak ayında Bitcoin spot ETF onaylamasından bu yana 600 milyon dolarlık hareketle iki haftalık dönemdeki en büyük çıkış gerçekleşti.

Kripto para piyasasının değeri 24 saatte yüzde 4,5 düştü

Analiz şirketi Coinmarketcap'in verilerine göre, Bitcoin dahil küresel kripto para piyasasının değeri 24 saatte yüzde 4,5 azalarak 2 trilyon 240 milyar dolara düştü.

Kripto paranın düşüşünü tetikleyen diğer etmenler

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin belirsizliklerin de kripto varlıklarda satış baskısı yarattığını belirtiyor.

Düşüş dün başladı

Dün yüzde 4,6'dan fazla düşüş yaşayan Bitcoin, 61 bin 310 dolar seviyesine gerilemişti. Bitcoin'in değeri bugün de 61 bin 36,7 dolara indi.

Ethereum

Piyasa değeri bakımından ikinci sırada yer alan da dün kripto para piyasasındaki düşüşe paralel yüzde 5,5'e yakın değer kaybederek 3 bin 306 dolar seviyesine inmişken, bugün 3.374,54 dolardan işlem görüyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)