Petrol
87.71
-0.39%
Euro
17.9561
-0.35%
Dolar
18.5299
0.06%
Altın
985.4
-0.21%
Borsa
3198
0.00%
Bitcoin
364.934
4.21%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 19 C

  Bor madeni özelleştirilmesi yapılmayacak

  Maden İş Sendikası Araştırma Sekreteri Ahmet Çümen ve Maden-İş Sendikası Şube Yönetimi, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Orhan Yılmaz'ı ziyaret etti.
  • 11.10.2014 - 16:00
  Bor madeni özelleştirilmesi yapılmayacak

  Bor madeni özelleştirilmesi yapılmayacak #1

  Türkiye’de bor üretiminde tek yetkili kuruluş olan Eti Maden İşletmeleri tarafından düzenlenen ‘Pazar Odaklı Etkileşim Çalıştayı’ için Kütahya’nın Emet ilçesine gelen Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Orhan Yılmaz’ı, Maden İş Sendikası Genel Eğitim ve Araştırma Sekreteri Ahmet Çümen ve Maden-İş Sendikası Hisarcık Şube Yönetimi ziyaret etti. Ziyarette, Maden-İş Sendikası yöneticileri, son günlerde ulusal basın organlarında çıkan ‘Bor Madenleri Özelleştiriliyor’ haberleri hakkında duydukları üzüntüyü dile getirdiler.

  ÖZELLEŞTİRME YAPILMAYACAK

  Konu hakkında açıklamalarda bulunan Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Orhan Yılmaz, bor madenlerinin kesinlikle özelleştirilmeyeceğini söylerken, Emet halkına da müjde verdi. Yılmaz, "Eti Maden İşletmeleri olarak her geçen gün büyüyen bir kurumuz. Türkiye’de ihracat yapan en büyük kurumlardan bir tanesiyiz. Her geçen gün de ihracatımız kat kat artmaktadır. Dünyada artık bor sektöründe söz sahibi biziz. Buna paralel olarak da yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Kütahya’nın Emet ilçesine yapmayı planladığımız 500 bin ton/yıl kapasiteli borik asit tesisinin çalışmaları devam ediyor. Ayrıca Emet halkımıza bir müjde daha vermek istiyorum. Emet ilçemize 550 bin ton/yıl kapasiteli sülfürik asit tesisi yapıyoruz. Tesis yapımı için tüm çalışmaları tamamladık. En kısa sürede ihaleye çıkarak, bir büyük tesisi daha Emet ilçemize kazandıracağız" dedi.

  SENDİKAYA İŞÇİLER ADINA TEŞEKKÜR ETTİ

  Yapılan ziyaret sonrası duydukları memnuniyeti dile getiren Maden-İş Sendikası Genel Eğitim ve Araştırma Sekreteri Ahmet Çümen, Yılmaz’a yapılan çalışmalar hakkında, sendikaya örgütlü tüm işçiler adına teşekkür etti.

  "BOR MADENİ TÜM ÜLKENİN MESELESİDİR"

  Çümen, "Daha önce Türkiye’nin geleceği olan bor madenlerinin özelleştirilmesi için bazı kesimler tarafından kasıtlı olarak yapılan çalışmalar karşısında gerçekleştirdiğimiz dik duruşumuz, aynen devam edecektir. Bor madeni sadece madencilerin meselesi değil, bir ülke meselesidir. Tüm halkımızın daha önce de olduğu gibi bor madenlerine sahip çıkacağından hiçbir şüphemiz yoktur" diye konuştu.


  Görüş Bildir