Euro
14.2893
2%
Dolar
12.6442
2.22%
Altın
730.47
2.44%
Borsa
1.789
0.69%
Bitcoin
733.703
4.19%
20ºC
İstanbul
Hafif yağmur 20 C

  Bursa'nın kestane şekeri üreticileri satışları e-ticaretle artıracak

  TÜRKPATENT tarafından coğrafi işaret belgesi verilen Bursa kestane şekerinin üreticileri, koronavirüs salgını nedeniyle azalan satışlarını e-ticaretle yükseltmeyi hedeflerine koydu.
  • AA
  • 26.03.2021 - 13:09
  • Güncelleme : 26.03.2021 - 14:18
  Bursa'nın kestane şekeri üreticileri satışları e-ticaretle artıracak

  Bursa'nın kestane şekeri damaklarda bıraktığı tat ile meşhur. Ancak koronavirüs salgını sırasında satışları düştü. Lezzeti tescillenen kestane şekerinin üreticileri, bu soruna e-ticaretle satışları artırma formülü buldu.

  Kentteki yaklaşık 40 üretici, sonbaharda hasat edilen kestaneyi Bursa'nın yanı sıra Aydın, Yalova, Kütahya, Balıkesir, Kocaeli, İzmir, Manisa ve Çanakkale gibi illerden temin ediyor.

  ŞERBETİ KAZANLARDA KAYNATILIYOR

  Şerbetli kazanlarda kaynatılarak yapılan, çikolatalısı ve cevizlisi de ilgi gören kestane şekeri, kavanozlarda ya da hediyelik paketlerde satışa sunuluyor.

  Bursa'ya gelen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka tattığı lezzetler arasında yer alan kestane şekeri satışları özellikle son 1 yılda koronavirüs salgını nedeniyle düştü. Bu noktada e-ticarete yönelen kestane üreticileri, Bursa'nın tescilli lezzetini internet üzerinden yurdun dört bir yanına gönderiyor.

  Bursa nın kestane şekeri üreticileri satışları e-ticaretle artıracak #1

  “KESTANE ŞEKERİNİN COĞRAFİ İŞARET TESCİLİNİ ALMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

  Bursa Ticaret ve Sanayi Odasında (BTSO) kentteki kestane şekeri üreticilerini temsil eden 27. Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Mümin Akgün, 2018'de başlattıkları girişimin ardından yaklaşık 3 yılda kestane şekerinin coğrafi işaret tescilini almanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

  Bursa nın kestane şekeri üreticileri satışları e-ticaretle artıracak #2

  COĞRAFİ İŞARET LOGOSU

  Şartlara uyan kestane şekeri üreticilerinin ürünlerine coğrafi işaret logosunu koyabileceğini belirten Akgün, "Bununla ilgili BTSO, Tarım ve Orman Bakanlığı ile üniversitelerin ilgili bölümleri her 6 ayda bir denetim yapacak. Şartların yerine getirilip getirilmediği kontrol edilecek." dedi.

  Bursa nın kestane şekeri üreticileri satışları e-ticaretle artıracak #3

  "SENEDE 2-3 BİN TON KESTANE ŞEKERİ ÜRETİMİ"

  Akgün, Türkiye'de yıllık ortalama kestane rekoltesinin 60 bin tondan fazla, Bursa kestane şekerinin senelik üretiminin de 2-3 bin ton olduğunu anlattı.

  Salgın nedeniyle internet satışına ağırlık verdiklerini bildiren Akgün, "Bu alandaki satışlarımız giderek artıyor. İnternet satışıyla ilgili tüketicinin kafasında ürünün sağlıklı olup olmadığı ve bozulup bozulmayacağı konusunda soru işareti var. Bunları endişe etmeden ürünü satın alabilirler.

  Tüketicilerden coğrafi işaret logolu ürünleri tercih etmesini istiyoruz. Çünkü internette çok kalitesiz ve ucuza ürünler satılabiliyor." diye konuştu.

  Bursa nın kestane şekeri üreticileri satışları e-ticaretle artıracak #4

  “AMBALAJ MALİYETLERİNİN ARTMASI CİDDİ SIKINTI”

  Akgün, kestane rekoltesinde bu yıl ciddi azalma yaşandığını vurguladı. Rekolte azlığının yanı sıra ambalaj maliyetlerinin artmasıyla ciddi sıkıntı yaşadıklarını belirten Akgün, şunları kaydetti:

  "Son dönemde çok zorluk çektik. Salgın nedeniyle ev ziyaretleri ve hediyeleşmeler azaldığı için satışlarımız düştü. Bu noktada e-ticaret devreye girdi. Genel anlamda bu mecrada satışımız fazla değil ama giderek artacağına inanıyoruz. Özellikle reklam çalışmalarıyla satışlarımızı daha da artıracağız. Coğrafi işaret de ürünün tanıtımında önemli ölçüde etki edecek. Bursa kestane şekerinin Avrupa ve dünyada daha fazla tanıtılması için çalışıyoruz."

  Bursa nın kestane şekeri üreticileri satışları e-ticaretle artıracak #5

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir