Petrol
88.08
0.03%
Euro
18.1553
0.75%
Dolar
18.4937
-0.13%
Altın
987.56
0.00%
Borsa
3147
0.00%
Bitcoin
363.282
-0.57%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Canikli: 33 bin zehirli ayakkabı piyasada

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli, zararlı kimyasallar içerdiği tespit edilen ayakkabıların piyasada satıldığını doğruladı, ancak marka ismi vermekten kaçındı.
  • 25.11.2014 - 19:48
  Canikli: 33 bin zehirli ayakkabı piyasada

  Canikli: 33 bin zehirli ayakkabı piyasada #1

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, İstanbul'daki bir gümrük müdürlüğünün sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle imhasına karar verdiği ancak piyasaya sürülen ayakkabılarala ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  33 BİN ZEHİRLİ AYAKKABI PİYASADA

  Yaklaşık 33 bin ayakkabının ülkeye illegal sokulduğunu ve iç piyasada satıldığını söyledi, "Maalesef, iç piyasada satılmış görünüyor. Markalar var ama ismini vererek uyarıda bulunmamız doğru olmayabilir. Böyle bir bilgi üzerine ikazda bulunmak o firmaları sıkıntıya sokabilir" dedi.

  Canikli: 33 bin zehirli ayakkabı piyasada İZLE

  Caniklik açıklamalarına şöyle devam etti:

  "Ayakkabı sayısı 25 bin değil, 33 bin civarında. Bu tip ürünler Türkiye'ye girerken gümrüklerimiz tarafından numune alınarak tahlile tabi tutuluyor. Sağlığa zararlı herhangi bir ürün olup olmadığı tespit edilerek, gereği yapılıyor. Söz konusu ürünlerin, sağlığa zararlı bazı kimyevi maddeler ihtiva ettiği anlaşılınca, imha kararı veriliyor. Daha sonra, geçici olarak depolandığı yerden imha edilmek üzere götürülürken yapılan kontrollerde, malların kullanılmış, iktisadi değeri olmayan ürünlerle değiştirildiği tespit ediliyor. Bunun üzerine mallar geriye getirilerek, tespitleri gerçekleştiriliyor. Sorun şu; Sağlığa zararlı olduğu tespit edilen bu mallar illegal olarak içeriye sokuluyor."

  NERELERDE SATILDIKLARI TESPİT EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR

  Gümrük depolarındaki giriş ve çıkış işlemlerinin denetime tabi olduğunu söyleyen Canikli'ye göre bu noktada bir sıkıntı var. Canikli, "Şu anda bunların peşindeyiz. Hem Maliye Bakanlığı, hem emniyet hem de bizim tarafımızdan nerelere bu ürünlerin satıldığı tespit edilmeye çalışılıyor" dedi.

  UCUZA SATILAN AYAKKABILARI ALMAYIN

  Ucuza satılan ayakkabıları alırken dikkatli olunması tavsiyesinde bulunan Canikli, "Ayakkabının fiyatı bellidir. Bu ayakkabılar piyasa fiyatının altında, daha ucuzdur. Maliyetleri daha düşük, muhtemelen çok ucuz fiyata satıyorlar. Burada en önemli kriter, çok ucuza satılan mallar noktasında dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer bu konuda en ufak bir şüpheleri varsa Bakanlığımızın tüm birimlerine bildirsinler" diye konuştu.


  Görüş Bildir