Euro
15.2318
-0.45%
Dolar
13.5110
0.03%
Altın
800.4950
0.00%
Borsa
1940
1.53%
Bitcoin
499.005
7.41%
0ºC
İstanbul
Çok bulutlu 0 C

  Çin kur savaşlarına girebilir

  Ünlü İngiliz Ekonomist Jim O'Neill, dünya piyasalarında yaşanan kur savaşlarını yorumladı.
  • 18.11.2014 - 04:17
  Çin kur savaşlarına girebilir

  Çin kur savaşlarına girebilir #1

  Finans piyasalarında, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'i aynı kategoride değerlendirerek "BRIC" kavramını ilk kullanan kişi olarak tanınan İngiliz ekonomist Jim O’Neill, “ABD, Çin’in parasının değerini düşürmesini istemez. Eğer Japon Yeni değer kaybetmeye devam ederse bu durum gerçekleşecektir” dedi.

  Goldman Sachs’ın eski Portföy Yönetimi Başkanı O’Neill, piyasalarda para birimleri arasındaki değer rekabetinden dolayı “kur savaşları” olarak bilinen mücadeleye yakın zamanda Çin’in de katılabileceği uyarısında bulundu.

  Çin kur savaşlarına girebilir #2

  ABD Doları'nın 2015 yılında daha ne kadar yükselebileceği konusunda şüpheleri bulunduğunu vurgulayan O’Neill, "Piyasalar ABD’ye rekabetçiliği sağlaması gerektiğini, ticaret dengesini geliştirmesi gerektiğini hatırlatacaktır. Ben önümüzdeki dönemde dolar karşısında avronun 1,15’den daha fazla gerileyeceğini düşünmüyorum” değerlendirmesini yaptı.

  GELİŞMEKTE OLAN EKONOMİLER ENFLASYON HEDEFLERİNİ TUTTURMAYA ODAKLANMALI

  Jim O’Neill, küresel kur savaşı devam ederken gelişmekte olan ekonomilerin nasıl bir strateji uygulaması gerektiğine de değinerek, “Gelişmekte olan ekonomiler para birimlerinin değeri konusunda takıntılı olmak yerine enflasyon hedeflerini tutturmaya odaklanmalı” diye konuştu.

  O'Neill, gelişmekte olan ekonomilerin içerisinde Çin'in önümüzdeki dönem performansının küresel ekonomi için de belirleyici olacağını vurguladı.

  "TÜRKİYE, BRIC İÇİNDE YER ALAMAZ"

  O’Neill, 2001 yılında ekonomileri hızla gelişen Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'e dikkati çektiği ve bu ülkelerin İngilizce isimlerinin baş harflerinden oluşan 'BRIC' grubu ifadesini finans dünyasına kazandırmıştı. Türkiye’nin “BRIC” içerisine eklenemeyeceğini belirten O’Neill, Türkiye’nin, içerisinde Meksika, Endonezya, Nijerya’nın yer aldığı “MINT” içerisinde, “yeni devler” arasında yer aldığını kaydetmişti.


  Görüş Bildir