Petrol
96.1
-0.22%
Euro
18.3054
0.15%
Dolar
17.913
0.08%
Altın
1.03
-0.27%
Borsa
2785
0.36%
Bitcoin
414.943
-3.59%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  e-Ticarette rakamlar rekora gidiyor

  Türkiye'de geçen yıl 190 milyar dolar düzeyinde bulunan e-Ticaret hacminin büyüyerek, bu yıl 213 milyar dolara, gelecek yıl da 240 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.
  • AA
  • 29.10.2020 - 11:43
  • Güncelleme : 29.10.2020 - 12:31
  e-Ticarette rakamlar rekora gidiyor

  Türkiye'de elektronik ticarette yıl sonu itibarıyla gerçekleşmesi öngörülen 213 milyar dolarlık rekor ticaret hacminin, gelecek yıl 240 milyar dolara çıkması ve internet üzerinden alışveriş oranının yüzde 38'e yükselmesi bekleniyor.

  Mağazalar ve AVM'ler gibi fiziksel satış kanallarında alışveriş trafiği giderek azalırken, e-ticaretin toplam perakende satışlar içindeki payı giderek yükseliyor.

  2021 YILI CUMHURBAŞKANLIĞI YILLIK PROGRAMI'NDA VAR

  2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'na göre, Türkiye'nin kalite odaklı, yenilikçi yaklaşım ve uygulamalarla ticaretin kolay ve güvenli yapıldığı, tüketici haklarının gözetildiği önemli ticaret merkezlerinden biri haline getirilmesi hedefleniyor.

  Tarım ve imalat sanayi sektörlerindeki gelişmeler ile tüketicilerin faydası gözetilerek toptan ve perakende ticaret sektöründe piyasa işleyişinde karşılaşılabilecek aksaklıklar giderilecek.

  Bu kapsamda, Perakende Bilgi Sistemi'nin (PERBİS) yazılım işlemleri tamamlanacak ve PERBİS Yönetmeliği hazırlanarak uygulamaya konulacak.

  Toptan ticareti geliştirmeyi teminen toptancı hallerinin ve benzeri yapıların modernizasyonunu sağlamak üzere mevzuat çalışmaları tamamlanacak. Toptancı hallerine ilişkin ikincil mevzuat düzenlemeleri yapılacak.

  SINIR ÖTESİ E-TİCARETTE İADE SÜRECİ KOLAYLAŞTIRILACAK

  e-Ticarette güvenin sağlanması konusundaki çalışmalar tamamlanacak. Özellikle coğrafi ve kültürel yakınlık nedeniyle Türkiye'nin rekabet avantajı olan bölgelerde pazar payları artırılacak.

  e-Ticaret kanalıyla ihracatın artırılmasını teminen yerli firmaların elektronik pazar yerlerinde bulunmaları desteklenecek ve şirketlerin Ticaret Bakanlığınca onaylanan e-ticaret sitelerine yönelik üyelik giderlerinin desteklenmesine devam edilecek.

  e-Ticarette rakamlar rekora gidiyor #1

  İADE SÜRECİ HIZLANACAK

  Sınır ötesi e-ticarette ürünlerin iade alınması süreci kolaylaştırılacak. Gümrük Beyannamesi ya da Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi ile yurt dışına çıkan malların geri gelmesi durumunda, vergi muafiyetiyle yurt içine girebilmesi için gümrük müdürlükleri ile vergi daireleri arasındaki yazışmaların elektronik ortamda yapılması sağlanacak.

  e-Ticarete konu ürünlerin güvenilirlik denetimlerini de içeren "Ürünlerin Uygunluğu ile Piyasa Gözetimi ve Denetimine Dair Yönetmelik Taslağı" tamamlanarak yürürlüğe konulacak.

  TÜKETİCİLERE YÖNELİK HİZMET MEMNUNİYET ENDEKSİ OLUŞTURULACAK

  Tüketicinin korunması amacıyla mevzuat güncel gelişmelere uygun olarak gözden geçirilerek, piyasa gözetim ve denetim faaliyetlerinin etkinlikleri artırılacak. Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği başta olmak üzere mevzuat değişiklikleri gerçekleştirilecek.

  Bilinçli tüketimi yaygınlaştırıcı tanıtım ve farkındalık faaliyetleri yürütülecek. Bu kapsamda afiş, broşür, kamu spotu, internet sitesi gibi eğitici materyaller ve araştırma raporları hazırlanacak, tüketici örgütleri ve diğer paydaşlar ile tüketici eğitimleri gerçekleştirilecek.

  Tüketicilere yönelik hizmet memnuniyet endeksi oluşturularak, belirlenecek üniversite ve araştırma kuruluşu eliyle Türkiye genelinde her yıl yapılacak araştırmayla endeks hazırlanacak.

  e-Ticarette rakamlar rekora gidiyor #2

  E-TİCARETTE GELECEK YIL İŞLEM HACMİ HEDEFİ 240 MİLYAR DOLAR

  Bu çalışmalar çerçevesinde lisanslı depo sayısının bu yıl 120'ye, 2021'de de 130'a yükseltilmesi hedefleniyor.

  Gelecek yıl perakende pazarında e-ticaretin oranının yüzde 7'den yüzde 8'e, güven damgası alan e-Ticaret sitesi sayısının 25'ten 100'e çıkarılması öngörülüyor.

  Geçen yıl 190 milyar dolar düzeyinde bulunan e-Ticaret hacminin bu yıl rekorla 213 milyar dolara, gelecek yıl da 240 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

  Bu yıl yüzde 36,5 seviyesinde bulunan internet üzerinden alışveriş yapanların oranının da 2021'de yüzde 38'e çıkacağı tahmin ediliyor.

  Söz konusu hedefler, Türkiye'nin e-Ticarette erişeceği en yüksek rakamlar olarak kayıtlara geçecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir