Edremit'te zeytinyağı fiyatları üreticinin yüzünü bu yıl güldürdü
AA

10 milyonun üzerinde ağaç varlığı ile Türkiye'nin önde gelen zeytin üretim bölgesi olan Edremit Körfezi'nde bu yıl üretici memnun.

Edremit Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Hakkı Semerci, zeytinyağı fiyatlarının 5 yıl aradan sonra ilk defa üreticiyi memnun edecek rakamlara ulaştığını söyledi.

Zeytinyağında 2020-2021 sezonunun zeytin hasadının ekim ayından bu yana devam ettiğini hatırlatan Semerci, "Geçtiğimiz yıllarda zeytinyağının fiyatı oldukça maliyet seviyelerinde hatta maliyetin çok az üzerinde olmasına rağmen bu yılın başında bizim Tariş dediğimiz kooperatifimiz var. Üreticiler için çok iyi bir iş yaptı. 26-28 liralık bir taban fiyatı oluşturdu. Bu haliyle Türkiye'deki üreticiye müthiş bir motivasyon oldu." dedi.

ÜRETİCİ FİYATTAN MEMNUN

Üreticinin fiyattan memnun kaldığını ifade eden Semerci, şöyle konuştu:

"Tüketici için belki fiyatların yükselmesi pek iyi olmayabilir ama ben geçen gün hesapladım, sadece zeytin ağacına atılan gübredeki fiyat artışı yüzde 44-45 bantlarında. Dolayısıyla bir ürünü elde etmek için yaptığınız masraflarda yüzde 40'lar civarında bir artış oluyorsa o ürünün fiyatında da bir artış olması gerekir. Yoksa bu konu dünyanın en iyi yağlarını üreten üreticiler için müthiş bir rahatsızlık olur."

zeytinyağı üreticiyi memnun etti

"ÇIKAN YAĞ KALİTELİ"

Semerci, bu yıl çıkan yağların oldukça kaliteli olduğunu sözlerine ekledi.

Zeytin ve zeytinyağı üreticisi Zafer Soykara da maliyetlerin artması nedeniyle bu yılki fiyat artışının kendilerini memnun ettiğini belirtti.

zeytinyağı üreticiyi memnun etti

"BU SENE ÜRETİCİ YILI"

Soykara, fiyatların üreticinin yüzünü güldürdüğünü bildirerek, "Geçen sene 25 lira civarında sattığımız ürünler bu sene 35 lira civarında satılacaktır. Dolayısıyla bu sene üretici yılı." diye konuştu.

zeytinyağı üreticiyi memnun etti

zeytinyağı üreticiyi memnun etti

zeytinyağı üreticiyi memnun etti

zeytinyağı üreticiyi memnun etti

Zeytin hasadı başladı