Euro
10.0704
-0.09%
Dolar
8.5555
-0.1%
Altın
496.16
-0.28%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
275.902
-0.20%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Ekonomi Bakanı Zeybekci'den patates açıklaması

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, patates fiyatlarındaki artışa ilişkin "Patatesi ellerinde patlatacağız" dedi.
  • AA
  • 07.05.2015 - 15:50
  Ekonomi Bakanı Zeybekci'den patates açıklaması

  zeybekci

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda patates fiyatlarındaki artışı değerlendirdi. Bakan Zeybekci, patates gibi bazı gıdaların fiyatlarındaki artışa ithalatla tedbir alınıp alınmayacağına ilişkin, geçen sene kuru fasulye fiyatının çok yükseldiğini hatırlatarak şunları söyledi;

  PATATESİ ELLERİNDE PATLATACAĞIZ

  "Bu tam anlamıyla bir spekülasyondu. Türkiye'nin üretimi ve tüketimi belli. Bu konuda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na ithalat yetkisi verdiğimiz anda fiyatlar değişmeye başladı. Bir kilo bile fasulye ithal etmeden fiyatlar istediğimiz noktaya gelmiş oldu. Patates fiyatlarında da son 1 yılda ciddi artış var, son iki ayda da bir spekülasyon var. İhtiyaç duyacağımızı zannetmiyorum ama hazırlıklarımızı yaptık. Gerekirse, üreticinin elinden 1 liraya çıkıp, tüketicinin eline 5 liraya varan patatesi, eline alanların elinde patlatacak, onlara dünyanın kaç bucak olduğunu öğretecek noktaya gelmiş bulunuyoruz."

  DERSLERİNİ VERECEK NOKTAYA GELİYORUZ

  Bu konuşulduğunda "Patates de ithal ettiler" diyeceklerini anlatan Zeybekci, "Henüz daha o noktaya gelmedik. 4,5-5 milyon ton patates üretimimiz var ve bu rakam tüketimimizin çok üzerinde. Birileri bunu speküle ediyor, onlara derslerini verecek noktaya geliyoruz. Önümüzdeki dönemde enflasyonu oynatan diğer ürünlere de bu şekilde müdahalelerimiz olacak. Müdahale etmemiz gereken neresi varsa ona müdahale etmekten çekinmeyiz, gerekirse yaparız" şeklinde konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir