Ekonomi Koordinasyon Kurulu bugün toplandı
AA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısına başkanlık yapıyor.

Kurulun son toplantısı 2024'ün Mayıs ayında yapılmıştı.

Bugün, iki ay aradan sonra saat 11.00'de yapılacak toplantıda ekonomideki son gelişmelerin değerlendirilmesi bekleniyor.

12. Kalkınma Planı ve Orta Vadeli Program (OVP) kapsamındaki eylemlere yönelik çalışmaların konuşulması beklenti dahilinde.

Toplantının konuları

Toplantıda, AB emisyon ticaret sistemi uygulaması ve sınırda karbon düzenleme mekanizması sürecinde sanayinin yeşil dönüşümü ile istihdam teşvikleri ve etki analizi konuları ele alınacak.

En önemli gündem maddesi: Enflasyon

Bir önceki toplantının açıklama metninde, yılın ikinci yarısında enflasyonda gerileme beklendiği belirtilmişti. Bugün toplantıda özellikle enflasyondaki gerilemenin formülü ele alınacak.

Toplantının ardından yazılı bir açıklama yapılması bekleniyor.

Toplantıya katılanlar

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, AK Parti TBMM Grup Başkanı Abdullah Güler, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Raci Kaya, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, İklim Değişikliği Başkanı Halil Hasar ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)