Petrol
109.83
0.67%
Euro
17.5452
-1.58%
Dolar
16.5889
-1.75%
Altın
979.42
-1.28%
Borsa
2554
0.00%
Bitcoin
351.456
-2.86%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C
  Erdem Başçı 2015 yılı para ve kur politikasını açıkladı İZLE

  Erdem Başçı 2015 yılı para ve kur politikasını açıkladı İZLE

  Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı 2015 yılına ait faiz ve para politikalarına ilişkin yol haritasını açıkladı.
  • 10.12.2014 - 11:16

  Erdem Başçı 2015 yılı para ve kur politikasını açıkladı İZLE #1

  Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2015 yılı para ve kur politikası ile ilgili konuştu. Başçı, henüz faiz indirimine gidilmeyeceği sinyali verdi, fakat bunun yanında düşük faizin ekonomiye olumlu yansıyacağını tespit etti.

  Erdem Başçı, bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faizler düşmeli açıklamalarına rağmen aylardır yüksek faiz politikası uygulamaya inatla devam ediyordu. Şimdi ise aynı Erdem Başçı, "Dünyada düşük faiz ortamı Türkiye için avantaj yaratıyor." diyor.

  Dünyada düşük faiz ortamı Türkiye için avantaj yaratıyor İZLE

  "ELEŞTİRİ ALABİLİRİZ"

  Para politikasında gerektiği kadar sıkı duruş sergilediklerini savunan Başçı, politika adımlarının yan etkileri olduğunu, bu yüzden eleştiri alabileceklerini söyledi.

  Erdem Başçı, devamında faiz koridoru uygulamasının 2014 yılında olduğu gibi 2015 yılında da aktif olarak kullanılmaya devam edileceğini duyurdu.

  BAŞKANIN MAAŞI YENİDEN GÜNDEME GELDİ

  Ekonomik gidişatı etkileyebilecek olan faiz kararı MB Başkanı Erdem Başçı ile Banka Meclis Üyeleri ve Denetleme Kurulu'nun maaşlarını da gündeme getirdi. Buna göre Merkez Bankası Başkanı 45 bin 831 TL ile Cumhurbaşkanı ve Başbakan'dan bile fazla maaş alıyor. Başkana maaş, tazminat, harcırah, temsil ağırlama, araç ve lojman gideri olarak toplam yıllık 540 bin TL ödeme yapılıyor.

  EMEKLİ İKRAMİYESİ 2 MİLYON TL

  Merkez Bankası Başkanı ayrıca emekli olduğunda Merkez Bankası Vakfı'ndan ister aylık 30 bin TL emekli maaşı alacak isterse de 2 milyon TL emekli ikramiyesi alabilecek.

  İşte Erdem Başçı'nın 2015 yılı para ve kur politikasına yönelik açıklamaları:

  ENFLASYONDA 2017 HEDEFİ

  Başçı enflasyonla ilgili 2017 hedeflerinin yüzde 5 olduğunu belirterek "Mevcut şartlar 2015 için yüzde 6,2'lik enflasyon tahmininin de altında gerçekleşme olabileceğine işaret ediyor. Önümüzdeki yıl enflasyonun yüzde 5'e yakın bir seviyede gerçekleşmesi mümkün" dedi.

  PETROL FİYATLARINDAN FIRSAT YARATABİLİRİZ

  Enflasyonun 2015 yılı boyunca kademeli bir düşüş sergilemesinin amaçlandığını ifade eden Başçı, "Petrol fiyatı başta olmak üzere tüm emtialarda önemli düşüş gerçekleşti, bu enflasyonu düşürücü bir faktör olacak. Petrol fiyatlarındaki her 10 dolarlık düşüşün 0,4-0,5 puanlık enflasyonu düşürücü etki getirdiği hesaplanabiliyor. Petrol fiyatlarından enflasyonu düşürücü bir etki gelecek, bunu fırsat bilip enflasyonu yüzde 5'e düşürmek için çaba sarf etmemiz gerekiyor" dedi.

  Başçı, gelecek yıl dış dengede belirgin bir iyileşme beklediklerine işaret ederek, emtiadaki düşüşün kalıcı olması durumunda bunun Tükiye'ye avantaj sağlayacağını söyledi.

  Enflasyon için yıl sonu öngörülerinin yüzde 8,9 olduğunu belirten Başçı, "İlk intibamız yıl sonunda yüzde 8,9'un altında olabileceği yönünde. Ocak-Şubat-Mart-Nisan aylarında enfyasyonda kuvvetli bir düşüş mümkün. Bunu hep birlikte göreceğiz" dedi.

  TÜRKİYE'NİN ÖNÜNDE İKİ ZORLUK VAR

  Türkiye için zorlukları açıklayan Başçı, "Türkiye için zorluklar Fed'in politika normalleştirmesi ve Tarım-Gıda fiyatları. Üçüncü çeyrekte tarımın ağırlığı GSYH'da yüksek; tarım 3. çeyrekte GSYH'nin beklentilerin altında kalmasındaki en önemli faktörlerden biri" dedi.

  FED'İN ÇIKIŞ STRATEJİSİNE HAZIRIZ

  Başçı, Fed'in sıkılaştırma adımlarının erken ya da geç olması durumunda nasıl adım atacaklarına ilişkin hazırlıklarını yaptıklarını belirterek, döviz kurlarında aşırı oynaklığı arzu etmediklerini dile getirdi. Başçı Fed'in çıkış stratejisine hazır olduklarına vurgu yaptı. Merkez Bankası Başkanı, para politikasındaki sıkı duruşun hem döviz kuru, hem de enflasyon beklentilerini kontrol etmede başarlı olduğunu söyledi.

  "Gıda dışı enflasyonun enflasyona katkısının 4 puana kadar belki daha aşağı düşmesini, gıdanın katkısının ise 2 ya da daha altına inmesini sağlamayı amaçlıyoruz" diyen Başçı bütün faktörlerin enflasyonu düşürücü yönde olduğunu ifade etti.

  İHRACAT DENGELİ BÜYÜMEYİ GETİRECEK

  2015'te ihracat odaklı büyümenin hız kazanacağını dile getiren Başçı, tüketim talebinin ılımlı seyredeceğini, bu sayede dengeli büyümenin gerçekleştirileceğini söyledi.

  BANKALARA UZUN VADEDE BORÇLANMA TEŞVİĞİ

  Başçı "Bankaları daha uzun vadede borçlanmaya biz teşvik edeceğiz. Bankalar için uzun vadede borçlanma teşviği kısa vadeli dış borcu aşağı çekebilir. Zorunlu karşılıklarla çekirdek olmayan yükümlülüklerle ilgili adım atabiliriz" dedi. Erdem Başçı ihracatçılara sağlanan reeskont kredilerinin rezervlere 2015'te 2014'ten daha fazla katkı sağlayacağını ifade etti.

  Başçı bugünden itibaren döviz depo limitinin iki katına çıkarılarak 21,62 milyar dolara yükseltildiği bilgisini de verdi.

  Soruları da yanıtlayan başçı petrol fiyatlarındaki düşüş ile ilgili petrolde 10 dolarlık düşüşün cari açığı 0,5 enflasyonu 0,45 puan düşürdüğünü söyledi.

  3. ÇEYREK BÜYÜMESİ SADECE İHRACATTAN

  Başçı 3. çeyrek büyüme rakamıyla ilgili olarak ise "Potansiyel büyümenin artırılması için yapısal reformların hayata geçmesi gerekiyor. Büyüme 4. çeyrekte bir miktar daha iyi olabilir ancak çok kuvvetli değil. 3. çeyrek büyümesi sadece ihracattan gelmiş görünüyor. İhracatta ana faktör Avrupa'nın büyümesi. Avrupa ne kadar büyürse bizim ihracatımız o kadar ilerliyor. Bu alan da kurdan etkilenmiyor. Ortadoğu ve Afrika'nın büyümesi de hassas ama Avrupa kadar değil" dedi.

  KUR TAHMİNİ YOK

  MB'nin kur tahmini konusundaki soruya ise Başçı şu yanıtı verdi: "Kur konusunda tahmin yaptığım dönem özel bir dönemdi, şimdi yapmıyoruz"


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir