Dolar
7.6081
0.6961%
Euro
8.9758
0.1506%
Altın
1931.39
-0.9827%
Borsa
1103.84
-0.7302%
G. Altın
472.473
-0.3074%
Bitcoin
80865.59
-2.5609%
25ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 25 C
  Erdoğan: Lojmanları satacağız

  Erdoğan: Lojmanları satacağız

  Başbakan Erdoğan, başta lojmanlar olmak üzere devlete ait kurumların satılacağını açıkladı.
  • 29.09.2012 - 09:45

  Erdoğan: Lojmanları satacağız #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 30 Eylül'de düzenlenecek olan AK Parti 4. Olağan Büyük Kongresi öncesi ATV- A Haber ortak yayınında Sabah gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak ve Sabah gazetesi yazarları Süleyman Yaşar ile Mahmut Övür'ün sorularını yanıtladı.

  Erdoğan, elektrik zammından doğalgaza, gayrimenkulden özelleştirmelere, ekonomi ile ilgili de çok önemli açıklamalarda bulundu.

  İşte Başbakan Erdoğan'ın ekonomi ile ilgili yaptığı o açıklamalar..

  "ZENGİNLERE EK VERGİ NEDEN OLMASIN"

  Vergilere gelen eleştiriler. Zenginlere ek vergi düşünüyor musunuz?

  "Zenginlere ilave vergi neden olmasın. Beklediğimizi alamıyorsak bir şeylerin de olması lazım. Onlar zaten işi iyi bildiği için, onların finans yöneticileri bu işi iyi bildikleri için en çok parayı kazanan finans. Yatırım falan hak getire. Bir kısmı da yatırımdan elini eteğini çekiyor. Geçenlerde birine söyledim, en kısa yoldan para nasıl götürülür ona bakıyorsun. Yatırım yap da arkadaşlar seni hayırla yad etsinler. Ama finans sektöründeki olayda kolay kolay hayır dua gelmez. Çünkü vatandaşın bedduası çok kötüdür.

  ERDOĞAN'IN O SÖZLERİ

  Erdoğan: Lojmanları satacağız #2

  "DEVLETE AİT KURUMLARI SATACAĞIZ"

  Gayrimenkullerle ilgili her şey bana geliyor. Ciddi sorunlar var. Öyle dönemler yaşandı ki ülkemizde, madenlerden tutun gayrimenkullere kadar çeşitli alavere dalavere. Yeni yakaladık. Ucuz imkanlarla elde ediyorlar sonra cüzi rakamlarla kiralıyorlar. Görünce şok oldum. Belki birilerinin canı yanacak ama biz de bu adımı atmalıyız. Öncelikle devletin kendi gayrimenkullerinden başlıyoruz işe. Lojmandı vesaireydi hepsini satışa çıkarıyoruz. Kamuda tasarrufu daha da yaygınlaştıracağız.

  "HALK BANKASINI ÖZELLEŞTİRECEĞİZ"

  Benim için bugün önemli bir haber var, ithalat ihracat arasında ciddi bir kapanma farkı var. Bir diğer önemli adım da faiz noktasındaki olay, eğer biz faizde şu anda biraz daha düşürülürse ve bunu maalesef yetkili arkadaşlarımız görmüyorlar ya da görmek istemiyorlar. Dünyada şu anda eksi, sıfır faiz uygulamaları var. Bu ülkeler ileri ekonomisi olan ülkeler, bunu gördüğümüze göre bu adımları atmamız lazım. Eğer biz yatırımlarda iyi gidersek bunu yakalayacağız. Yeni özelleştirme ihalesine çıkıyoruz, şimdi burada Halk Bankası ile ilgili atacağımız adımlar var, bunların da bu sürece ciddi katkısının olacağını düşünüyorum. Kararlılıkla büyümeye yönelik enstürümanları vermeye devam edeceğiz.

  ELEKTRİĞE ZAM GELİYOR

  Popülizm yapmayı sevmem. Ben vatandaşımın satın alma gücüne bakarım. Elektrikle ilgili doğalgazla ilgili atacağımız adımlar bunları düşünerek atılmış adımlardır.

  Bu zam doğalgazda 4 ay sonra 6 ay sonra neticesini veriyor. Bunu bizim üstlenmemiz mümkün değil, inşallah şimdi bu açıklamayı yapacağız, orada doğalgaz maliyetlerinin ne olduğunu açıklayacağız. Orada göreceksiniz ki devlet şu anda halkına doğalgazını satarken çok ciddi bir oranda sürvansiyon yaparak satıyor. Biz bu sattığımız doğalgazdan para kazanmıyoruz, mutfak tüpleri, sanayi tüplerinde zam yapmayacağız.

  "DOĞALGAZA 1,5 YIL ZAM YAPMAYIZ"

  Araçlarda, elektrikte yapmamız lazım. Burada doğalgazın bize olan yükü artınca bunun tabii ki elektrik enerjisine de yansıması olacak. Mümkün olduğunca en az şekilde halkımızı sıkıntıya sokacak şekilde olacak. Doğalgazda şu anda yüzde 10 olarak düşünülüyor, ama bundan sonra biz 1, 1,5 yıl gibi doğalgaz olayına zam olarak girmeyiz."

   

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir