Euro küresel rezerv para konumunda, dolar ve yen karşısında geriledi
AA

Küresel rezervlerde doların ağırlığı devam ediyor.

ABD dolarının dışında özellikle Japon yeni ve diğer geleneksel olmayan rezerv para birimlerinin payları artarak ilerliyor.

Birliği'ne (AB) üye 20 ülkenin tek para birimi olan euronun küresel rezervlerdeki payı, 2023'te bir önceki yıla göre 1 puan azaldı.

Avrupa Merkez Bankası'ndan (ECB) yapılan açıklamaya göre, 2022 sonunda yüzde 21 olan euronun uluslararası rezervlerdeki payı, geçen yılın sonunda yüzde 20'ye geriledi.

Söz konusu dönemde euronun payı 1 puan düşüş gösterirken, uluslararası rezervlerdeki payı 2020'deki seviyesine indi.

ECB, İsviçre frangını desteklediği için düştü

ECB, İsviçre Merkez Bankası'nın euro cinsinden rezervlerinin, özellikle bankanın İsviçre frangını desteklemek için yaptığı müdahale nedeniyle 35 milyar euro azaldığını tahmin etti.

Geçen yıl euronun borç ihraçlarındaki payı artarken, mevduat ve kredilerdeki payı da düştü.

Euro cinsinden faturalanma arttı

Uluslararası işlemlerin euro cinsinden faturalanması ise yüzde 51,7'den yüzde 51,9'a yükseldi. ECB'nin açıklamasında, şu ifadelere yer verildi.

Buna karşılık, ABD doları, Japon yeni ve diğer geleneksel olmayan rezerv para birimlerinin payları arttı. Yenin payı 0,6 puanlık hafif bir artışla yüzde 5,7'ye yükselirken, Çin yuanının payı 0,2 puanlık bir düşüşle yüzde 2,3'e gerileyerek 2020 seviyelerine yaklaştı.

Rusya Merkez Bankası faktörü

ECB'ye göre, Rusya Merkez Bankası 2022'de varlıkları dondurulmadan önce küresel rezervlerin yaklaşık yüzde 8'ini euro olarak tutuyordu.

Christine Lagarde uyarıda bulundu

ECB Başkanı Christine Lagarde, konuya ilişkin değerlendirmesinde, "Şu ana kadarki veriler uluslararası para birimlerinin kullanımında önemli değişiklikler olduğuna dair bir kanıt göstermese de ortaya çıkmaya başlayan çatlaklara karşı tetikte olmamız gerekiyor." ifadesini kullandı.

Dünyanın gelecekte daha parçalı hale gelebileceğine dikkati çeken Lagarde, özellikle Rusya ile yakından bağlantılı ülkelerde rezerv olarak altın birikiminin devam ettiğini, bu ülkelerde dolar ve euro dışı rezerv para birimlerine de yatırımların olduğunu belirtti.

Lagarde, bu bağlamda euronun uluslararası statüsünün hafife alınmaması gerektiği konusuna işaret ederek, değişen küresel şartlarda Avrupalı politika yapıcıların euronun gelişmesi için gerekli koşulları oluşturma sorumluluğunun arttığını kaydetti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)