Euro
8.9379
0%
Dolar
7.3465
0.04%
Altın
437.2
0.02%
Borsa
1.536
-0.27%
Bitcoin
236.943
-1.93%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  Filyos'ta doğalgaz heyecanı

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in doğalgaz ile ilgili açıklaması, bölgede büyük memnuniyetle karşılandı.
  • AA
  • 01.01.2021 - 13:48
  • Güncelleme : 01.01.2021 - 14:03
  Filyos'ta doğalgaz heyecanı

  Fatih sondaj gemisinin keşfettiği doğalgaz rezervi, Filyos Limanı'ndan karaya çıkarılacak.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in, Türkiye'nin ilk yerli sondaj gemisi Fatih'in keşfettiği 405 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin Filyos'ta karaya çıkacağını açıklaması, kentte heyecanla karşılandı.

  Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir, Bakan Dönmez'in açıklamasından mutluluk duyduklarını ifade etti.

  "DOĞALGAZ REZERVİ, STRATEJİK BAKIMDAN ÇOK ÖNEMLİ"

  2020 yılının koronavirüs salgınının ekonomik yansımaları bakımından zor bir yıl olduğunu belirten Demir, yerinde ve zamanında alınan tedbirlerle devlet, özel sektör ve vatandaşların bu yılı en az zararla atlatma gayretinde olduklarını söyledi.

  Ülkede ekonomik faaliyetlerin devam ettiğini, yılın ülkenin geleceğine olan güveni pekiştiren en iyi haberini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan aldıklarını dile getiren Demir, Zonguldak açıklarında keşfedilen 405 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin ülke açısından ve stratejik bakımdan çok önemli bir keşif olduğunu vurguladı.

  Filyos ta doğalgaz heyecanı #1

  "TÜRKİYE EKONOMİSİNE CAN VERECEK"

  Demir, "Zonguldak, taş kömürüyle Türkiye'nin sanayi devriminin gerçekleştirilmesine, ekonomik büyümenin sağlanmasına çok önemli katkılar vermiştir. Bu defa yeni yapılan doğalgaz keşfiyle birlikte Zonguldak doğalgazıyla inşallah Türkiye ekonomisine can verecek, ülkenin kalkınmasına, gelişmesine ciddi, önemli katkılar sağlayacak." dedi.

  ZONGULDAK EKONOMİSİNE CİDDİ KATKILARI OLACAK

  Doğalgaz rezervinin karaya çıkarılması noktasında keşfin yapıldığı ilk günden itibaren bir iki alternatif üzerinde durulduğunu belirten Demir, şöyle devam etti:

  "Burada biz Zonguldak'ın ve Filyos'un en güçlü adaylardan olduğu fikrimizi beyan etmiştik. Sağ olsun sayın bakanımız bu alanda Zonguldaklılara yılın son güzel müjdesini vermiş oldu. Bizim 25 milyon tonluk dev bir limanımız faaliyete geçme aşamasına zaten gelmişti. 25 milyon tonluk limanımızın hemen arkasında da endüstri bölgesi 6 bin dekarlık büyükçe bir alanımız vardı.

  Filyos ta doğalgaz heyecanı #2

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın, Zonguldak açıklarında keşfedilen gazın karaya çıkış, rafinaj ve ana şebekeye bağlanma noktası olarak Filyos'u tercih etmesinden ziyadesiyle mutluluk duyuyoruz. Bu doğalgazın karaya bağlantı noktasında muhakkak kurulacak rafinaj tesisleri, buna bağlı gelişecek yan sanayiyle birlikte Zonguldak'taki yerel ekonomimize de ciddi katkıların geleceğini öngörüyoruz."

  Filyos ta doğalgaz heyecanı #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir