Petrol
113.97
2.69%
Euro
17.5505
0.14%
Dolar
16.6711
0.88%
Altın
974.96
0.63%
Borsa
249
-1.54%
Bitcoin
342.716
-1.67%
24ºC
İstanbul
Bulutlu 24 C

  Gıda israfına karşı ortak komite

  Orta Asya ülkeleri, Azerbaycan ve Türkiye, gıda kaybı ve israfını azaltma ve yönetmek için ortak bir komite kurarak çalışmaları yürütme kararı aldı.
  • AA
  • 26.11.2020 - 16:57
  Gıda israfına karşı ortak komite

  Gıda israfı dünyanın önemli sorunlarından biri. Bunun önlenebilmesi için çeşitli girişimlerde bulunuluyor.

  Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünden (FAO) yapılan açıklamaya göre, FAO ile Tarım ve Orman Bakanlığı, bölgesel gıda kaybı ve israfını azaltma programının geliştirilmesini ve uygulanmasını denetlemekle görevli ortak bir "Gıda Kaybı ve İsrafı Strateji Komitesi" kurmak için Orta Asya'dan üst düzey yetkililerle toplantı düzenledi.

  Kurulan komite, gıda kaybı ve israfını azaltma ve yönetme faaliyetlerinin ülke düzeyinde uygulanmasını destekleyip izleyecek.

  FAO İNİSİYATİFİNİN PARÇASI

  Komite, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan ve Özbekistan'ı içeren Orta Asya ülkelerinde gıda kaybı ve israfının azaltılmasına yönelik daha geniş bir çabayı temsil eden ve FAO-Türkiye Gıda ve Tarım Ortaklık Programı (FTPP II) çerçevesinde uygulanan FAO inisiyatifinin de parçası olacak.

  FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, toplantının açılışındaki konuşmasında, hükümet temsilcilerinden oluşan komitenin gıda kaybı ve israfını azaltma stratejilerinin geliştirilmesi ve uygulanmasında ulusal sorumluluğu ve sahiplenmeyi güçlendireceğini belirtti.

  Gıda israfına karşı ortak komite #1


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir