Euro
8.9819
0.07%
Dolar
7.3784
0.14%
Altın
441.85
-0.3%
Borsa
1.552
0%
Bitcoin
238.500
-7.66%
8ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 8 C

  Hatay’daki kuraklık çiftçiyi korkutuyor

  Küresel ısınma bu yıl kendisini daha çok hissettirerek, havaların ısınmasına ve kuraklığın baş göstermesine yol açtı. Çiftçilik ve hayvancılık yaparlar da bu konuda tedirgin.
  • DHA
  • 02.01.2021 - 10:26
  Hatay’daki kuraklık çiftçiyi korkutuyor

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre; Hatay'ın da içinde bulunduğu, Türkiye'nin 7 bölgesinde 'olağanüstü kuraklık' yaşanıyor.

  YARSELİ BARAJI KURUYOR

  Kış aylarında yeterli yağışın olmadığı ve hava sıcaklıklarının normalin üstünde seyrettiği Hatay'daki Yarseli Barajı'nda her geçen gün su kaybı yaşanıyor.

  AMİK OVASINDAKİ ÜRETİCİLER TEDİRGİN

  Bereketli toprakların bulunduğu Amik Ovası'ndaki üreticiler de kuraklığın getireceği sonuçlardan dolayı, ürün yelpazesinde değişikliğe gideceklerini belirtiyor.

  2020 yılını kuraklıkla kapattıklarını, yıl içinde yağan yağmurların yeterli olmadığını ve sıcaklıkların mevsim normallerinin üstünde seyrettiğini dile getiren Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer Okay, gelinen son noktanın iç açıcı olmadığını belirtti. Sonuçların, çiftçiyi tarımsal alanda su sıkıntısı ve münavebelerle karşı karşıya bırakacağını gösterdiğini aktaran Okay, "Temenni ederiz ki  2021 yılında bunları yaşamayız fakat şu anki mevcut verilere baktığımızda maalesef kötü bir sonun yaklaştığını görmekteyiz. Bu, ciddi bir sorun ve maalesef bu Türkiye’nin sorunu değil, bütün dünyanın sorunu iklim değişikliği.

  Hatay’daki kuraklık çiftçiyi korkutuyor #1

  ÇİFTÇİLERİ UYARIYORUZ

  Fakat en çok etkilenen illerden biri de Hatay olacaktır. Şimdiden biz çiftçilerimizi uyarıyoruz. Burada tabi hükümetimize düşen en büyük görev, barajların bir an önce tamamlanması, altyapıların bitirilmesi ve çiftçilerin suya kavuşmasıdır. Zannediyorum ki, yetkililer bunun için ciddi bir çalışma içindeler. En kısa zamanda barajların tam anlamıyla tamamlanmasını bekliyoruz. Çiftçinin ve ülkemizin kuraklıkla karşı karşıya kalmaması, üretimden kopmaması için ciddi yatırımların yapılması gerekmektedir." diye konuştu.

  Hatay’daki kuraklık çiftçiyi korkutuyor #2

  ÜRÜN YELPAZESİNDE CİDDİ ANLAMDA DEĞİŞİKLİKLER YAŞANABİLİR

  Kuraklığın bu şekilde devam etmesi durumunda, üreticinin ürün yelpazesinde ciddi anlamda değişikliğe gidebileceğini belirten Okay, "Aşırı su isteyen bitkilerden, şartların zorluğu nedeniyle kopma yaşanacaktır. Bu da değişik bitkilere bizi yönlendirecektir. Kuraklık, çiftçilerimizde ve üreticilerimizde ciddi anlamda korkuya yol açmaktadır. Ovamızda yer altı suları ile sulama yapılmaktadır. Reyhanlı Barajı ve Tahta Köprü Barajı, ana gövdeleri bitmiş olmakla beraber, sulama sahasına suyu götürecek hatların henüz yapılmaması sıkıntı yaratmakta. Eğer su kaybı, kuraklık yaşanırsa bütün çiftçilerimiz derin kuyulara yönelecek. Orada da karşımıza çıkan en büyük sorun elektrik ücretlerinin yüksekliğidir. O zaman da çiftçi ister istemez üretimden kaçacaktır. Bu da ülkemiz, çiftçimiz ve insanlarımız için çok da iyi bir sonuç doğuracağını düşünmüyoruz." dedi.

  Hatay’daki kuraklık çiftçiyi korkutuyor #3

  “HAYVANLARIMIZI SULAYACAK YER KALMADI”

  Yarseli Barajı'ndaki su kaybından dolayı tedirgin olduklarını ve her geçen gün suların azaldığını söyleyen Abdullah Çoban, "Barajın suyu çok azaldı, hayvanlarımızı sulayacak bir yer kalmadı. Daha öncede kıyıdan hayvanlarımızı sularken, şimdi su çok çekildi. Eğer böyle devam ederse, iki yıla kalmaz ne biz ne hayvanlarımız suya doymaz.

  Hatay’daki kuraklık çiftçiyi korkutuyor #4

  KUYULARDA SU YOK

  Kuyularda da su kalmadı. Bizim kuyumuz vardı, önceden 2-3 tanker su çıkarırdık, şimdi yarım tanker çıkarmıyor." dedi.

  Hatay’daki kuraklık çiftçiyi korkutuyor #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir