Petrol
114.33
0.14%
Euro
17.5837
0.14%
Dolar
16.355
0.04%
Altın
973.72
0.12%
Borsa
2451
-1.34%
Bitcoin
476.782
-2.76%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C

  Havalar soğudu, ıhlamurun fiyatı arttı

  Kış aylarının gelmesiyle birlikte, tercih edilen ıhlamurun fiyatı, bu yıl rekoltenin düşük olması nedeni ile de artış gösterdi.
  • DHA
  • 28.11.2020 - 08:49
  • Güncelleme : 28.11.2020 - 09:15
  Havalar soğudu, ıhlamurun fiyatı arttı

  Kış aylarının vazgeçilmezlerinden olan bitki çayları, kasım ayıyla birlikte ilgi görmeye başladı. Adaçayı, kekik, papatya, kuşburnu gibi bitkilere talep artarken, ıhlamurun fiyatındaki yükseliş dikkat çekti. Şifalı bitkilerden adaçayının kilosu 25 liraya satılırken, ıhlamurun kilo fiyatı 150 liraya çıktı.

  ÇİÇEKLERİNDEN OLUŞAN KARIŞIMIN FİYATI İSE 250 LİRA

  Ihlamurun sadece çiçeklerinden oluşan karışımın fiyatı ise 250 lirayı buldu. Vatandaşlar, fiyattaki bu yükseliş nedeniyle ıhlamuru gram hesabından almaya başladı.

  IHLAMURDA MAHSULÜN AZ OLMASI NEDENİYLE

  Aktarlar ise rahatlatıcı ve nefes açıcı, gribe karşı birebir olan bu şifalı bitkinin fiyatındaki yükselişin her sene yaşandığını fakat bu sene ıhlamurda mahsulün az olması nedeniyle daha fazla artış olduğunu söyledi.

  SICAKLIKLAR DÜŞTÜĞÜNDE İLK BAŞVURULAN BİTKİ IHLAMUR

  Ihlamur bitkisinin haziran ve temmuz ayında toplandığını, fakat o aylarda talebin çok az olduğunu söyleyen ziraat mühendisi ve aktar Mete Eltepe, "Toplandığı aylarda kilo fiyatı 60-70 TL iken, 4 ay sonrasında fiyatları bir anda yükseliyor. Üretici çuvalda bekletiyor ve kasım ayında satışı ancak başlıyor. Soğuklar geldiğinde, sıcaklıklar düştüğünde ilk başvurulan bitki ıhlamur oluyor. Ihlamurun sadece çiçeği de satılıyor. Çiçek az olduğu için maliyet daha da yükseliyor. 250-300 liraya kadar çıkıyor.

  Havalar soğudu, ıhlamurun fiyatı arttı #1

  30-40-50 GRAMLIK PAKETLERDE SATIYORUZ

  Fiyatı yükseldiği için, ıhlamuru gram bazında, 30-40-50 gramlık paketlerde satıyoruz. Bizim tavsiyemiz hem yaprağın hem çiçeğin birlikte tüketilmesi. Ihlamura talep şubat ayına kadar devam eder. Önümüzdeki ay fiyat artışı bekliyoruz." dedi.

  Havalar soğudu, ıhlamurun fiyatı arttı #2

  “YAPRAKLARI YEŞİL OLMALI”

  Ihlamurun pandemi döneminde en öne çıkan bitkilerden biri olduğunu anlatan Eltepe, "Ihlamur bilinen en iyi kış çaylarından biridir. Toplandıktan sonra yaklaşık 10-15 gün kurutulur. Yapraklarının yemyeşil kalması için gölgede kurutulması gerekir. Kahverengi ve solmuş renkte ise, ıhlamurun solduğunu ve eskidiğini anlarız. Yaprağı yeşil ve çiçeği taze gözükmeli. Gölgede kurutulduğunda içindeki antioksidanı ve faydalı mineralleri de saklamış oluyor. Özellikle boğazı yumuşatması, öksürük, grip, nezle gibi problemlere iyi gelmesi nedeniyle tercih edilir. Aynı zamanda sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi var. Orman ağacı olan ıhlamurun yaprakları ve çiçeklerinden oluşan güzel bir çaydır. Gece yatmadan önce içilmesi öneriliyor. Kaynamış suya ıhlamuru bırakın, sadece 4 dakika demlensin, daha sonra süzüp için. Bu şekilde faydasını görebileceğiniz bir ürün." diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir