Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
0
0.00%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C

  Havayolu şirketleri borsada kazandırdı

  Uluslararası borsalarda işlem gören havayolu şirketlerine yatırım yapan yatırımcılar son bir ayda yüzde 15'in üzerinde getiri elde etti.
  • 12.11.2014 - 12:44
  Havayolu şirketleri borsada kazandırdı

  havayolu.jpg

  Borsalarda işlem gören havayolu şirketleri, özellikle petrol fiyatlarındaki düşüşün bilançolara olumlu yansıyabileceği beklentileriyle prim yaptı.

  THY VE PEGASUS HİSSELERİ YÜKSELİŞTE

  Yurt içinde 3. çeyrek bilançolarını açıklayan Türk Hava Yolları ve Pegasus'un dönem karı, analistlerin tahminlerinin üzerinde artış gösterirken, hisse senedi fiyatları da buna paralel yükseliş eğilimini sürdürüyor.

  ULAŞTIRMA KAZANDIRDI

  Son bir ayda Türk Hava Yolları hisselerinde yüzde 24, Pegasus'ta ise yüzde 19 yükseliş yaşanırken, buna bağlı olarak da Borsa İstanbul'da hesaplanan sektör endeksleri içerisinde yatırımcısına en fazla kazandıran sektörlerden biri ulaştırma oldu.

  DÜNYADAKİ EN BÜYÜK ARTIŞ İNGİLİZ ŞİRKETİNDE

  Ulaştırma şirketlerinin son bir aylık performansına bakıldığında sadece Air Berlin ve Virgin Australia'nın hisse değeri azalış kaydederken, en büyük değer kazancı yüzde 29,5 ile İngiliz International Consolidated Airline'da gerçekleşti. Bu şirketi, yüzde 29 ile Avusturalyalı Qantas Airways, yüzde 28 ile Çinli China Eastern Airlines ve yüzde 24 ile Türk Hava Yolları (THY) takip etti.

  PETROLÜN DÜŞMESİ ETKİLEDİ

  Analistler, petrol fiyatlarındaki düşüşün ulaştırma şirketleri hisseleri üzerinde olumlu etkide bulunduğunu ancak piyasa değerindeki artışın sadece petrol fiyatlarından kaynaklanmadığını ifade ediyor. Rekabetin zayıflayışının, yolcu sayısındaki artışın ve diğer iç dinamiklerin de etkisinin gözardı edilmemesi gerektiğine işaret eden analistler, özellikle petrol fiyatlarındaki düşüşün yansımalarının yılın son çeyreği itibariyle daha belirgin olacağını vurguluyor.


  Görüş Bildir