Dolar
8.0912
0.0964%
Euro
9.5694
0.18%
Altın
1907.91
0.3028%
Borsa
1144.45
0%
G. Altın
496.433
0.4026%
Bitcoin
106028.53
0.0319%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C

  IMF: Küresel ekonomi, koronavirüs krizinin derinliklerinden çıkıyor

  IMF Başkanı Georgieva, katıldığı bir toplantıda küresel ekonominin koronavirüs krizinin derinliklerinden çıktığını ancak felaketin henüz bitmediğini söyledi.
  • AA
  • 06.10.2020 - 16:13
  • Güncelleme : 06.10.2020 - 16:13
  IMF: Küresel ekonomi, koronavirüs krizinin derinliklerinden çıkıyor

  Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, küresel ekonominin koronavirüs krizinin derinliklerinden çıktığını belirterek, "İkinci ve üçüncü çeyreklerdeki gelişmelerin beklenenden biraz daha iyi olduğunu tahmin ediyoruz. Bu, 2020 için küresel tahminlerimizde küçük bir yukarı yönlü revizyona izin veriyor." dedi.

  Georgieva, London School of Economics and Political Science ev sahipliğinde düzenlenen "Krizin Üstesinden Gelmek ve Daha Dirençli Bir Ekonomi İnşa Etmek" başlıklı etkinlikte, konuştu.

  “KÜRESEL EKONOMİ, İKİNCİ ÇEYREKTE BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR DÜŞÜŞ YAŞADI”

  Küresel ekonomik faaliyette bu yılın ikinci çeyreğinde benzeri görülmemiş bir düşüş yaşandığını anımsatan Georgieva, "IMF, haziranda 2020 için küresel ekonomide ciddi bir daralma öngördü. Bugünkü tablo daha az vahim." değerlendirmesinde bulundu.

  Georgieva, ikinci ve üçüncü çeyreklerdeki gelişmelerin beklenenden biraz daha iyi olduğunu tahmin ettiklerini aktararak, "Bu, 2020 için küresel tahminlerimizde küçük bir yukarı yönlü revizyona izin veriyor. 2021'de kısmi ve düzensiz bir toparlanma öngörmeye devam ediyoruz." diye konuştu.

  “ÇİN BEKLENENDEN DAHA HIZLI TORARLANDI”

  Georgieva, ABD ve Euro Bölgesi dahil olmak üzere birçok gelişmiş ekonomi için ekonomik gerilemenin son derece sancılı olmaya devam ettiğini ancak beklenenden daha az şiddetli olduğunu, Çin'in ise beklenenden daha hızlı bir toparlanma yaşadığını kaydetti.

  "FELAKET BİTMEDİ"

  Yükselen piyasalar ve düşük gelirli ülkelerin istikrarsız bir durumla karşı karşıya kaldığına dikkati çeken Georgieva, "Küresel ekonomi, Kovid-19 krizinin derinliklerinden çıkıyor. Ama bu felaket bitmedi. Artık tüm ülkeler benim 'uzun tırmanış' olarak adlandırdığım, uzun, düzensiz ve belirsiz olacak zorlu bir tırmanış ile karşı karşıya ve bu aksiliklere yatkın." şeklinde konuştu.

  IMF

  “KÜRESEL KAMU BORCUNDA REKOR BEKLENTİSİ”

  Kristalina Georgieva, ekonominin önündeki yolun olağanüstü belirsizliklerle gölgelendiğini belirterek, yüksek risklerin olmaya devam ettiğini ve birçok ülkenin daha savunmasız hale geldiğini söyledi.

  Mali önlemler, üretim ve gelir kaybı nedeniyle borç seviyelerinin yükseldiğine işaret eden Georgieva, küresel kamu borcunun bu yıl GSYH'nin yaklaşık yüzde 100'ü gibi rekor bir yüksekliğe ulaşacağını tahmin ettiklerini aktardı.

  Georgieva, orta vadede küresel üretimin salgın öncesi tahminlerin oldukça altında kalmasını beklediklerini ifade etti.

  “DAHA DİRENÇLİ EKONOMİ İÇİN REFORM VURGUSU”

  IMF'nin 81 ülkeye benzeri görülmemiş hızda ve ölçekte finansman sağladığını hatırlatan Georgieva, "Borç verme taahhütlerinde 280 milyar doların üzerine ulaştık. Mart ayından bu yana bunun üçte birinden fazlası onaylandı. Daha fazlasını yapmaya hazırız. Üyelerimizin hizmetlerine sunabileceğimiz, toplam 1 trilyon dolar borç verme kapasitemizden hala önemli kaynaklarımız var." dedi.

  “YEŞİL PROJELER İSTİHDAM YARATACAK”

  Georgieva, bundan sonra yapılacaklar için şunları kaydetti: "Pek çok durumda, iyi tasarlanmış yeşil projelerin geleneksel mali teşviklere kıyasla daha fazla istihdam yaratabileceğini ve daha yüksek getiri sağlayabileceğini biliyoruz. Daha yüksek verimlilik ve daha yüksek maaşlı yeni işler vadeden hızlandırılmış bir dijital dönüşümün de devam ettiğini biliyoruz. Vergi sistemlerini yeniden düzenleyerek ve eğitim ile dijital altyapıya yatırım yaparak bu potansiyeli açığa çıkarabiliriz."

  Görüş Bildir