Petrol
85.69
-1.71%
Euro
18.1582
0.00%
Dolar
18.5243
0.10%
Altın
991.98
0.41%
Borsa
318
0.00%
Bitcoin
367.674
1.44%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  İnşaat sektörü ağustosta rekor kırdı

  Bu yılın ağustos ayında, inşaat hizmetleri gelirleri 271 milyon dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.
  • 16.10.2014 - 12:16
  İnşaat sektörü ağustosta rekor kırdı

  İnşaat sektörü ağustosta rekor kırdı #1

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ödemeler dengesi verilerinden edinilen bilgilere göre, ağustos ayında inşaat hizmet gelirleri 271 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

  YILLIK 800 MİLYON DOLAR GELİR ELDE EDİLİYOR

  Bu yılın Ocak - Ağustos döneminde elde edilen inşaat hizmet geliri ise 708 milyon dolar oldu. Geçen yılın tamamında 674 milyon dolar inşaat hizmet geliri elde edilmişti. Türkiye 2001 yılından beri yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinden yıllık ortalama 800 milyon dolar gelir elde ediyor.

  TAV İnşaat Genel Müdürü Ümit Kazak, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede,  Türk müteahhitlerinin her geçen yıl uluslararası pazardan aldığı payı artırmayı başardığını kaydetti.

  ÇİN'DEN SONRA EN BÜYÜK OYUNCU TÜRKİYE

  Yakalanan bu trendle birlikte gelecek yıllarda da Türk müteahhitlerinin yurt dışında en önemli oyunculardan biri olmayı sürdüreceğine inandığını aktaran Kazak, dünyada, kendi ülkeleri dışında ürettikleri cirolara göre sıralanan en büyük 250 müteahhidin içinde Türkiye'nin 43 firma ile Çin'den sonra en büyük oyuncu durumunda olduğunu ifade etti.

  TÜRKLER TERCİH EDİLİYOR

  Kazak, Türk insanının çalışkan ve esnek yapısının ve Türkiye'nin yakın coğrafyasındaki tarihi bağları sayesinde Türk müteahhitlerinin işveren idareler tarafından tercih edilen firmalar arasında öne çıkmalarını sağladığına dikkati çekti.

  AYLIK BAZDA REKOR, CESARETLENDİRİCİ

  Türkiye'nin, diğer birçok gelişmekte olan ülkeden farklı olarak ihracatta etkin ülke çeşitliliğini sağlama konusunda olduğu gibi, turizm ve yurt dışı müteahhitlik hizmetleri konusunda da bir dizi rekabetçi avantaja sahip olduğunu vurgulayan Odeabank Ekonomik Araştırmalar Müdürü İnanç Sözer, ağustos ayında inşaat hizmetlerinden sağlanan gelirin aylık bazda rekor kırmış olmasının bu açıdan cesaret verici olduğunu dile getirdi.

  "CARİ İŞLEMLER AÇIĞINDA BEKLENTİLERİN ÖTESİNDE BİR İYİLEŞME GÖZLENEBİLİR"

  Sözer, 2001 yılından bu yana yılda ortalama 800 milyon dolar inşaat hizmet geliri sağlanırken, ağustos ayında olduğu gibi gelecek aylarda da sektörden güçlü gelirler elde edilebilirse cari işlemler açığında beklentilerin ötesinde bir iyileşme gözlenebileceği belirtti.

  "RİSKLER AŞAĞI YÖNLÜ"

  Sözer sözlerine şöyle devam etti: "Gelecek dönemde iç talepteki toparlanma ve küresel ekonomideki yavaşlama nedeniyle hız kesecek olmasına rağmen, petrol fiyatlarındaki düşüş sayesinde cari işlemler açığındaki düzeltmenin süreceğini öngörüyoruz. Bu bağlamda 2014 yılı için 47 milyar dolarlık (milli gelire oran olarak yüzde 5,8'lik) cari açık tahminimizi korusak da, riskler aşağı yönlü. Dahası küresel ekonomide son dönem gelişmeleri, hem cari açıktaki düzeltme hem de görece daha ucuza daha uzun vadeli finansman bulma konusunda Türkiye'ye ilave zaman kazandıracağına işaret ediyor."


  Görüş Bildir