Euro
10.0268
0.22%
Dolar
8.234
-0.43%
Altın
484.93
0.49%
Borsa
1.441
0.95%
Bitcoin
477.997
2.74%
19ºC
İstanbul
Çok bulutlu 19 C
  İstanbul'a bir metro daha geliyor

  İstanbul'a bir metro daha geliyor

  İstanbul'a yeni bir metro hattı daha geliyor. Mahmutbey-Mecidiyeköy Metro Hattı Kabataş'a uzatılıyor.
  • 07.01.2015 - 09:17

  İstanbul a bir metro daha geliyor #1

  Mecidiyeköy’ü Kabataş’a bağlayacak 6.5 kilometrelik yeni metronun ihalesi Ocak ayında yapılıyor. Kabataş önce Mahmutbey’e ardından da Bahçeşehir’e metro ile bağlanacak.

  KABATAŞ'A UZATILIYOR

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın "Her yerde metro, her yere metro" hedefinde en önemli aşamalardan biri daha gerçek oluyor. Yapımına devam edilen Mahmutbey-Mecidiyeköy Metro Hattı Kabataş’a uzatılıyor.

  YENİ HAT 6.5 KİLOMETRE

  Ocak ayında yapılması planlanan ihalenin ardından Kabataş-Beşiktaş-Darphane-Mecidiyeköy güzergahında 3 istasyonla hizmet verecek 6.5 kilometrelik yeni hattın yapım işleminin hızla başlatılması hedefleniyor.

  İstanbul'un Metro haritası İZLE

  8 İLÇE BİRBİRİNE BAĞLANACAK

  Kabataş-Mahmutbey Metrosu ile 8 ilçe (Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar) birbirine metro ile bağlanmış olacak.

  İstanbul a bir metro daha geliyor #2

  24.5 KİLOMETREYE ULAŞACAK

  Kabataş bağlantısıyla 24.5 kilometreye ulaşacak olan hat daha sonra Halkalı Toplu Konutlar-Altınşehir-Başakşehir hattı ile birleşerek İstanbul Metrosu’nun can damarlarından biri haline gelecek.

  ÇALIŞMALAR BAŞLATILDI

  Mecidiyeköy-Mahmutbey kesimi (18 km) için; "Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı, Depo-Bakım Sahası ve Depo Bağlantı Hatları İnşaat İşleri" ihalesi yapıldı ve 2014 Ocak ayında yer teslimi sağlanarak inşa çalışmaları başlatıldı.

  Kabataş-Beşiktaş-Darphane-Mecidiyeköy kesimi (6,5 km.) için ihale hazırlık çalışmaları tamamlandı. 2015 Ocak ayı içerisinde ihaleye çıkılması planlanıyor. Bu ihale kapsamında aynı zamanda Mecidiyeköy-Mahmutbey kesiminin elektro&mekanik ve mimari işleri de yer alacak.

  144 ADET VAGON TEMİN EDİLECEK

  Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattında kullanılmak üzere 144 adet vagon temin edilecek. Mecidiyeköy-Mahmutbey arası Metro hattının 2017 yılı sonunda, Kabataş-Mecidiyeköy uzantısının ise 2018 yılı sonunda işletmeye alınması planlanıyor.

  İstanbul a bir metro daha geliyor #3

  KABATAŞ-MAHMUTBEY METROSU'NUN İSTASYONLARI:

  Kabataş-Mahmutbey metrosunun istasyonları da belli oldu. Kabataş, Beşiktaş, Darphane, Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey.

  TAM ENTEGRE RAYLI SİSTEM

  Hat işletmeye alındığında, 4 noktada mevcut raylı sistemler ile entegrasyon sağlanacak. Kabataş-Taksim Funiküler hattı ve Eminönü-Kabataş tramvayı ile Kabataş’ta, Yenikapı-Hacıosman Metro hattı ile Mecidiyeköy’de, Topkapı- Sultançiftliği hattı ile Karadeniz Mahallesinde (Metris bölgesi) Otogar-Bağcılar-Başakşehir hattı ile Mahmutbey’de entegrasyon sağlanmış olacak.

  İstanbul a bir metro daha geliyor #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir