Petrol
86.65
-4.21%
Euro
17.8436
-1.10%
Dolar
18.414
0.52%
Altın
973.28
-1.08%
Borsa
3282
-0.41%
Bitcoin
352.600
-0.57%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C

  İstihdama dönüş prim desteğinin detayları

  Koronavirüs salgınının ekonomide yol açtığı sorunlara karşı sağlanan istihdama dönüş prim desteğinin ayrıntılarını, SGK’nın notlarından sizin için derledik.
  • AA & Ensonhaber
  • 27.01.2021 - 14:28
  • Güncelleme : 27.01.2021 - 14:41
  İstihdama dönüş prim desteğinin detayları

  İstihdama Dönüş Prim Desteği’nden ihale konusu iş üstlenen iş yerleri hariç, özel sektör işverenlerine ait iş yerlerinde çalışan sigortalılardan dolayı yararlanılabiliyor.

  PRİM DESTEĞİNDEN YARARLANMA SÜRESİ

  İşverenler, prim desteğinden 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren İş Kanununda yer alan fesih yapılamayacak sürenin sonuna kadar her ay yararlanabilecek.

  PRİM DESTEĞİ TUTARI

  Prim desteği tutarı; kapsama giren ve Kuruma bildirilen sigortalının prim ödeme sayısının 53,67 lira ile çarpımı sonucu bulunan tutar kadar olacak.

  Sigortalı için 30 gün üzerinden bildirim yapıldığı varsayıldığında; işveren aylık 30x53,67=1.610,10 lira prim desteğinden yararlanabilecek.

  PRİM DESTEĞİ İÇİN İŞVEREN TARAFINDAN BAŞVURU YAPILMASI

  İşverenin destekten yararlanabilmesi için destek kapsamına giren sigortalısını; www.sgk.gov.tr adresinden giriş yaparak; “e-SGK/İşveren/İşveren Sistemi/Teşvikten Faydalanılacak Sigortalı Tanımlama” ekranlarında yer alan “4447 Sayılı Kanun Geçici 27. Madde-İstihdama Dönüş Desteği” menüsü vasıtasıyla tanımlaması gerekiyor.

  İşverenlerin sosyal güvenlik il/merkez müdürlüklerine ayrıca başvurmasına gerek bulunmuyor.

  İstihdama dönüş prim desteğinin detayları #1

  İŞVEREN YABANCI SİGORTALILARDAN DOLAYI BU DESTEKTEN YARARLANIR MI

  Destekten başvuru tarihi itibarıyla sadece Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olan sigortalılardan dolayı yararlanılabilecek. Sigortalının özel sektör iş yeri işverenine başvurduğu tarih itibarıyla yabancı kimlik numarasının olmaması gerekiyor.

  İstihdama dönüş prim desteğinin detayları #2

  İŞ SÖZLEŞMESİ "29- İŞVEREN TARAFINDAN İŞÇİNİN AHLAK VE İYİ NİYET KURALLARINA AYKIRI DAVRANIŞI NEDENİ İLE FESİH" KODU İLE SONA EREN DESTEĞİ ALABİLİR Mİ

  İş veya hizmet sözleşmesinin 29 kodu ile sona ermesi halinde bu sigortalı için destekten yararlanılamayacak. Bunun dışında kalan tüm işten ayrılış kodları ile iş veya hizmet sözleşmesinin feshi halinde ilgili kanunda aranılan diğer şartlar sağlanmak kaydıyla destekten yararlanılabilecek.

  SİGORTALI EN SON ÇALIŞTIĞI İŞ YERİNE BAŞVURUSUNU HANGİ ŞEKİLDE YAPABİLİR

  Sigortalı, iş veya hizmet sözleşmelerinin sona erdiği ya da halihazırda çalışmakta oldukları en son özel sektör iş yeri işverenine başvurusunu yazılı veya sözlü yapılabilecek.

  Bu nitelikteki sigortalıların, sosyal güvenlik il müdürlükleri/sosyal güvenlik merkezlerine başvurmasına ve herhangi bir belge ibraz etmelerine gerek bulunuyor.

  İstihdama dönüş prim desteğinin detayları #3

  DESTEK SÜRESİ BİTTİKTEN SONRA DESTEKTEN YARARLANILANLARI İSTİHDAM ETMEK ZORUNLU MU

  İşveren, destekten yararlanılan sigortalılarının yarısından her birini, destek uygulama süresinin sona ermesinden itibaren, destek kapsamına girenlerin destekten yararlandığı ortalama süre kadar fiilen çalıştırmakla yükümlü.

  BU DESTEK KAPSAMINDA BİLDİRİLEN SİGORTALI İÇİN AYNI AYDA DİĞER PRİM TEŞVİKLERİNDEN YARARLANILIR MI

  İstihdama Dönüş Prim Desteği’nden yararlanılan ayda, aynı sigortalı için 5510 sayılı Kanun ve diğer kanunlarda yer alan prim teşvik, destek ve indirimlerinden yararlanılamayacak.

  İstihdama dönüş prim desteğinin detayları #4

  BU DESTEKTEN ALT İŞVERENLER DE YARARLANABİLİR Mİ

  Destek kapsamına giren sigortalıları çalıştıran alt işverenler de prim desteğinden yararlanılabilecek.

  DESTEKTEN YARARLANAN BİR İŞ YERİ, FARKLI BİR SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ ALANINA GİREN BİR ADRESE NAKLİ HALİNDE DESTEK DEVAM EDER Mİ

  Prim desteğinden yararlanan iş yerinin, farklı bir sosyal güvenlik merkezi görev alanına giren başka bir adrese nakli halinde, destek süresi aşılmamak kaydıyla işveren kalan süreler için destekten yararlanmaya devam eder.


  Görüş Bildir