Petrol
85.54
-1.88%
Euro
18.1476
-0.05%
Dolar
18.523
0.09%
Altın
991.87
0.40%
Borsa
318
0.00%
Bitcoin
368.025
1.46%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Kamu yatırımları altyapıya yoğunlaşacak

  Orta Vadeli Program verilerine göre kamu yatırımları, özel sektörün gerçekleştiremeyeceği ekonomik ve sosyal altyapı alanlarına yönelecek.
  • 18.10.2014 - 11:33
  Kamu yatırımları altyapıya yoğunlaşacak

  demiryolu.jpg

  Orta Vadeli Programa (OVP) göre, kamu yatırımları, özel sektörün gerçekleştiremeyeceği ekonomik ve sosyal altyapı alanlarına yoğunlaştırılacak.

  DEMİRYOLU, LİMAN, LOJİSTİK MERKEZİ

  2015-2017 yıllarını kapsayan dönemde kamu yatırımları, büyüme ve özel kesim yatırımlarını destekleme amacıyla gerçekleştirilecek. Kamu yatırım ödenekleri, özel sektörün üretken faaliyetlerini destekleyecek nitelikteki altyapı yatırımlarına yönlendirilecek. Bu kapsamda öne çıkan yatırımlar ise demiryolu, liman, lojistik merkezi gibi alanlar olacak.

  ÖNCELİĞE GÖRE HAYATA GEÇİRİLECEK

  Bu süreçte kamu yatırım projeleri önceliklendirilecek ve yatırımların kısa sürede tamamlanmasına odaklanılacak. Söz konusu süreçte ayrıca, idame-yenileme, bakım-onarım ve rehabilitasyon harcamalarına da ağırlık verilecek.Kamu ve özel kesim yatırımları birbirini tamamlayacak bütüncül bir yaklaşımla gerçekleştirilecek, bu doğrultuda kamu yatırımları, özel sektör tarafından gerçekleştirilemeyecek ekonomik ve sosyal altyapı alanlarında yoğunlaştırılacak.


  Kamu yatırımları altyapıya yoğunlaşacak #2

  Söz konusu dönemde kamu-özel sektör işbirliği de devam edecek, eğitim, sağlık, içme suyu ve kanalizasyon, bilim-teknoloji, bilişim, ulaştırma ve sulama yatırımlarına öncelik verilecek.

  ÖZEL SEKTÖR YATIRIMLARI DESTEKLENECEK

  OVP kapsamında, GAP, DAP, KOP ve DOKAP gibi dev projelerde özel sektör yatırımları da desteklenecek.Bu doğrultuda politika ve uygulamalarının koordinasyonu güçlendirilecek, bu modeli yoğunlukla kullanan kuruluşların tasarım ve yönetim kapasitesi artırılacak.

  BORÇLANMA POLİTİKASINDA DEĞİŞİKLİK

  Hükümet, OVP kapsamında kamunun borçlanma politikasında da bazı değişikliklere gitti.Bu kapsamda finansman ihtiyacının mümkün olan en uygun maliyetle karşılanması için stratejik ölçütlere dayalı borçlanma politikalarının uygulanmasına devam edilecek.

  BORÇLANMA AĞIRIKLI TL CİNSİNDEN OLACAK

  Borçlanmanın ağırlıklı olarak Türk Lirası cinsinden ve sabit faizli enstrümanlarla yapılması uygulanacak politikaların temel unsurları olacak.Borç servisinin dönemler arası dengeli dağılmasının sağlanması ve ikincil piyasada fiyat etkinliğinin artırılması amacıyla değişim ve geri alım ihaleleri de yapılabilecek.


  Görüş Bildir