Petrol
99.07
-0.53%
Euro
18.5302
-0.01%
Dolar
17.9526
0.08%
Altın
1.031
-0.12%
Borsa
2868
0.00%
Bitcoin
431.750
-1.96%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  Koronavirüs kekik yağı satışlarını artırdı, uzmanlar vatandaşı uyardı

  Koronavirüsten korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirecek doğal maddelere yöneliyoruz. Ancak bu ürünlerin kullanım şekillerini uzmanlara danışmakta yarar var.
  • DHA
  • 24.11.2020 - 09:33
  • Güncelleme : 24.11.2020 - 09:43
  Koronavirüs kekik yağı satışlarını artırdı, uzmanlar vatandaşı uyardı

  Türkiye'de, koronavirüs salgınından korunmaya çalışan vatandaşların, sosyal medyadan kekik yağının virüse iyi geldiği ile ilgili yapılan paylaşımların ardından bu bitkiye ve yağına olan talebin arttığı görülüyor.

  İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Parlakpınar, kekik yağının kullanımında dikkat edilmesi gerektiğini belirterek vatandaşları bu konuda uyardı.

  20 GRAMI 18 LİRAYDI, 30 LİRAYA ÇIKTI

  Son günlerde sosyal medyada kekik yağının virüse iyi geldiği ile ilgili yapılan paylaşımların ardından bitkiye olan ilgi de arttı. Önceden 20 gramı 18 liradan satılan kekik yağı pandemiden sonra 30 liradan alıcıyla buluşuyor.

  Koronavirüs kekik yağı satışlarını artırdı, uzmanlar vatandaşı uyardı VİDEO

  “KEKİĞİ KULLANMAKLA İÇERİSİNDEKİ AKTİF MADDEYİ TEDAVİDE KULLANMAK FARKLI ŞEYLER”

  İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Parlakpınar, kekik yağının koronavirüse karşı iyi geldiğine yönelik bir çalışma olmadığını belirterek, "Kekik türlerinin koronavirüs ilişkili yapılmış bir çalışma yok. Bu yapılan çalışmalar daha çok kekiğin içerisindeki etken madde olarak karşımıza çıkan çeşitli bileşiklerde flavonoid ve terfenlerden kaynaklanıyor. Kekiği kekik olarak tüketmek ya da kekiği kekik yağı olarak tüketmekten bahsedilebilir. Kekiğin içerisindeki aktif maddeyi standardize bir şekilde elde edip onu tedavide kullanmak bunlar çok farklı şeyler." dedi.

  Koronavirüs kekik yağı satışlarını artırdı, uzmanlar vatandaşı uyardı #1

  “HEKİM GÖZETİMİNDE, HEKİM REÇETESİYLE YAPILMALI”

  Yemeklerde kullanılan kekiğin tedavi amaçlı kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Parlakpınar şöyle konuştu:

  "Kekik ve kekik ürünleri tamamlayıcı ve destek tedavi içerisinde yer alabilir. Kekik yağı bu amaçla düşünülebilir ama içerisindeki etken maddeyi izole edip, bunların çünkü ticari formları da var. Bunlar reçete edilecekse, bunlar kullanılacaksa kesinlikle hekim gözetiminde, hekim reçetesiyle yapılmak zorunda. Hastalarımızın da hekimlerine danışmadan bu ürünleri alıp kullanmalarını ben önermiyorum. Yine Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu çatısı altında tıbbi bitkiler listesi ve monograflar var. Buraya girdiğimiz zaman burada uyarılar var. Bu uyarılara dikkat etmemiz lazım. Güvenirliliği ile ilgili geniş deri yaralanmalarında, açık yaralarda, yüksek ateş dolaşımla ilgili bozukluklarda, hormon duyarlı kanser tiplerinde, kanamalı şiddetlilerde ve enfeksiyonlarda görüldüğü durumlarda kullanılmamalıdır.

  Koronavirüs kekik yağı satışlarını artırdı, uzmanlar vatandaşı uyardı #2

  YAŞLARA GÖRE KULLANIMA DİKKAT EDİLMELİ

  12 yaş altı çocuklarda toprak üstü kısımları, yani çiçekler ve yaprakları, 18 yaş altı çocuklarda ise uçucu yağı dahilen ve haricen kullanılmamalıdır. Çünkü bunların banyo yapılarak kullanım yolu da var. Çay olarak içilebiliyor, tropik krem olarak sürülebiliyor. Ama bunun kullanımı mutlaka hekim önerisiyle yapılmalıdır."

  Koronavirüs kekik yağı satışlarını artırdı, uzmanlar vatandaşı uyardı #3

  SATIŞLAR YÜZDE 300 ARTTI

  Kentte baharat satışı yapan aktarlar ise kekik yağı satışlarının pandemi süresi boyunca arttığını, fiyatının da böylelikle yükseldiğini belirterek, "Satışlarımız koronavirüs öncesine göre yüzde 300 arttı. Bu talep doğrultusunda kekik yağının 20 gramı önceden 18-19 liraydı, şu anda 30 lira oldu. Salgın devam ettikçe kullanım ve fiyatı da artar." dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir