Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
715.984
-7.14%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Kriz kahini Roubini: Türkiye'de istikrarlı hükümet şart

  "Kriz kahini" olarak bilinen Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Nouriel Roubini, Türkiye ekonomisindeki büyük değişime dikkat çekti.
  • Ajanslar
  • 31.05.2015 - 05:35
  Kriz kahini Roubini: Türkiye'de istikrarlı hükümet şart

  roubini

  Roubini, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artışına en erken eylülde başlayabileceğini belirterek, parasal sıkılaşmanın gelişmekte olan ülkeleri etkileyeceğini ifade etti.

  Maliye Hesap Uzmanları Vakfı'nın düzenlediği "Komşu Ülkelerdeki Politik veya Ekonomik Krizlerin Türk Ekonomisine Etkileri" konulu panele dünya ekonomisinde söz sahibi isimler konuk oldu. Ankara'daki panele Roubini'nin yanısıra Dünya Bankası Türkiye, Avrupa ve Orta Asya Sorumlusu Martin Raiser, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in eski Ekonomi Baş Danışmanı Andrei Illarionov ve Atina Üniversitesi Ekonomi Profesörü Nicholas Baltas katıldı. Konuşmacılar; komşu ülkelerdeki iç savaş ve ekonomik krizlerin Türkiye ekonomisine etkilerine işaret etti.

  "TÜRKİYE ZORU AŞTI"

  Türkiye ekonomisinin büyük dönüşüm yaşadığını vurgulayan Roubini, "Çok büyük makro ekonomik yapısal reformlar oldu. ABD ve Euro Bölgesi'ndeki krizleri düşündüğümüz zaman Türkiye'de de 2008-2011 arasında zor zamanlar oldu. Ancak sonrasında tekrar yüzde 4-5 oranında büyüme gerçekleşti. Türkiye'de istikrarlı hükümet son derece önemli" diye konuştu. Yunanistan'daki ciddi mali problemlere de değinen ünlü ekonomist, "Yunanistan Euro Bölgesi'nden çıkmayacak" tahmininde bulundu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir