Euro
11.1728
0.84%
Dolar
9.5928
0.98%
Altın
553.2
1.46%
Borsa
1.469
0.93%
Bitcoin
602.324
-1.17%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C

  Mehmet Şimşek: Türkiye yüzde 4 büyüyebilecek

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin bu yıl rahat bir şekilde yüzde 4 büyüyebileceğini söyledi.
  • 15.01.2015 - 16:01
  Mehmet Şimşek: Türkiye yüzde 4 büyüyebilecek

  Mehmet Şimşek: Türkiye yüzde 4 büyüyebilecek #1

  Maliye Bakanı Şimşek, “Makro Ekonomik Gelişmeler ve 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri” konulu bir basın toplantısı düzenledi.

  2015 yılına ilişkin beklentilerin daha olumlu olduğunu bildiren Şimşek, Türkiye'nin çok rahat bir şekilde yüzde 4 büyüyeceğini söyledi. Bakan Şimşek, şunları söyledi;

  TÜRKİYE YÜZDE 4 BÜYÜR

  "Biz geçen sene yaşanan kuraklığın bu sene yaşanması ihtimalini düşük görüyoruz. Çünkü son aylardaki yağış ortalamasına bakarsanız uzun vadeli yağış ortalamasının üzerinde. Geçen seneye benzer tarımda bir kuraklık öngörmüyoruz. Daha önemlisi geçen sene gerek finans piyasalarında FED’in parasal genişlemeyi durdurması ile ilişkili olarak bir çalkantı söz konusuydu. Türkiye’nin bu sene rahat bir şekilde yüzde 4 civarında büyüyebileceğini tahmin ediyoruz. Seçim sonrasında Türkiye’nin önü açık. Çok ciddi bir reform paketi açıkladık. Çok kapsamlı reformlar açıkladık. Bu reformlar uygulamaya konulacak.

  ENFLASYON YÜZDE 6,1 DÜZEYİNE İNEBİLECEK

  Düşüş trendine girmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi sıkı para politikasıdır. Bununla birlikte burada göreli bir istikrar sağlandı. Ayrıca petrol fiyatları düşmeye başladı. 2015 yılında muhtemelen enflasyon hızlı bir şekilde düşmeye devam edecek. Enflasyon çok rahat bir şekilde Merkez Bankası’nın öngördüğü yüzde 6,1 düzeyine inebilecektir. Hatta yıl içinde bunun çok daha altını da görebilecektir.

  Mehmet Şimşek: Türkiye yüzde 4 büyüyebilecek #2

  CARİ AÇIK YÜZDE 3-4 ARASI İNEBİLİR

  Cari açıkta henüz petrol etkisini görmedik. Petrol fiyatlarındaki düşüş yeni bir husus, yeni bir gelişme. Petrol fiyatları bu seviyelerde kalırsa muhtemelen Türkiye’de cari açık çok rahat bir şekilde yüzde 3-4 arasına inebilir. Yani 30 milyar dolar veya altına inebilir. Bu da Türkiye açısından cari açığı da bir sorun alanı olmaktan çıkartır. Milli gelire oran olarak yüzde 3-4 arasında bir cari açık göreceli olarak sürdürülebilir bir cari açıktır. Bu nedenle Türkiye hakikaten 2015 yılına bu nispeten son derece olumlu bir tabloyla başlıyor."


  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir