Euro
14.8712
2.78%
Dolar
13.0724
2%
Altın
754.99
2.72%
Borsa
1.809
-0.02%
Bitcoin
754.932
2.49%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Merkez Bankası faiz oranlarını açıkladı

  Merkez Bankası, faiz oranlarında değişikliğe gitmeyerek politika faizini yüzde 8,25'te sabit bıraktı.
  • 25.09.2014 - 14:08
  Merkez Bankası faiz oranlarını açıkladı

  Merkez Bankası faiz oranlarını açıkladı #1

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,25'te sabit tuttu.

  KORİDORA DA DOKUNMADI

  Merkez Bankası, faiz koridorunun üst bandı, marjinal fonlama faizini de yüzde 11,25 ile sabit tuttu. Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,5 olarak açıklandı. Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 10,75 olarak açıklandı.

  MERKEZ BANKASI'NDAN YAPILAN YAZILI AÇIKLAMA

  Merkez Bankası’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Zayıflayan küresel talebe rağmen ihracat dengeli büyümeyi desteklemeye devam etmektedir. Yılın başında alınan makroihtiyati önlemlerin ve para politikasındaki sıkı duruşun çekirdek enflasyon eğilimi üzerindeki olumlu etkileri gözlenmeye başlanmıştır. Gıda fiyatlarındaki yüksek seyir enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirmektedir. Bununla birlikte düşen emtia fiyatlarının enflasyon üzerindeki yukarı yönlü riskleri sınırlayabileceği değerlendirilmiştir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır” denildi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir