Petrol
84.38
1.83%
Euro
17.8133
0.45%
Dolar
18.4893
0.08%
Altın
972.62
1.00%
Borsa
3304
1.35%
Bitcoin
374.687
5.68%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  Merkez Bankası faizleri değiştirmedi

  Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Kasım ayı faiz kararını açıkladı.
  • 20.11.2014 - 14:11
  Merkez Bankası faizleri değiştirmedi

  Merkez Bankası faizleri değiştirmedi #1

  MB, politika faizini yüzde 8,25'te sabit tuttu. Merkez Bankası faiz koridorunun alt ve üst koridoruna da dokunmadı. MB, gecelik faiz oranlarından marjinal fonlama oranı yüzde 11,25, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 10,75, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,5'te sabit bıraktı.

  İÇ TALEP BÜYÜMEYE KATKI SAĞLIYOR

  Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada,"Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Küresel talep zayıflarken iç talep büyümeye daha fazla katkı vermeye başlamıştır. Bununla birlikte, tüketici kredilerinin ılımlı seyri ve dış ticaret hadlerindeki olumlu elişmeler cari dengedeki iyileşmeyi destekleyebilecektir. Yılın başında alınan makroihtiyati önlemlerin ve para politikasındaki sıkı duruşun çekirdek enflasyon eğilimi üzerindeki olumlu etkileri gözlenmektedir. Gıda fiyatlarındaki yüksek seyir ise enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirmektedir. Bununla birlikte, başta petrol olmak üzere düşen emtia fiyatlarının önümüzdeki yıl için enflasyonda öngörülen düşüş sürecini destekleyeceği değerlendirilmektedir. Bu çerçevede Kurul, mevcut para politikası duruşu altında enflasyonun 2015 yılında Enflasyon Raporunda belirtilen görünümle uyumlu bir düşüş sergileyeceğini öngörmektedir" denildi.

  SIKI DURUŞ SÜRECEK

  Merkez, açıklamasında sıkı duruşun devam edeceğine şöyle işaret etti: "Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir."


  Görüş Bildir