Moody's: Salgın Euro Bölgesi'nde duraklama riskini artırabilir
AA

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, koronavirüs salgınının Euro Bölgesi'nde uzun vadeli ekonomik duraklama riskini artırdığı öngörüsünü paylaştı.

Moody's'ten yapılan açıklamada, salgın nedeniyle Euro Bölgesi'nde ekonomik büyümenin mevcut düşük faiz ortamında daha uzun yavaş ve uzun süreli olabileceği belirtildi.

1990'LI YILLARIN JAPONYA'SINA BENZİYOR

Euro Bölgesi'ndeki düşük büyüme, düşük enflasyon ve düşük faizin 1990'lı yılların Japonya'sı ile benzerlik taşıdığı kaydedilen açıklamada, "Euro Bölgesi'nde Japonya'dakine benzer bir senaryonun gerçekleşmesi durumunda bunun bütün sektörlerdeki krediye ilişkin sonuçları negatif olur." denildi.

ÜYE ÜLKELERİN KAMU BORCUNUN AZALTILMASI SON DERECE ZOR

Uzun vadeli düşük büyüme ve düşük enflasyonun yaşandığı Euro Bölgesi'nde üye ülkelerin kamu borçlarını azaltmalarının son derece zor olacağı vurgulanan açıklamada, kamu borcu açısından en yüksek riske Yunanistan, İtalya, Portekiz ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) sahip olduğu bildirildi.

Moody's açıklama yaptı

BANKALARIN VARLIK KALİTELERİ ZAYIFLAYABİLİR

Açıklamada, Euro Bölgesi'ndeki bankaların gelecek dönemde karlarını koruyabilmesinin zorlaşabileceği, bunun bankaların varlık kalitelerinin zayıflamasına neden olabileceği kaydedildi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)